Home Judo feminin

Judo feminin

Judo - Cupa Mondială, Bucureşti 2012

J_043 medalii pentru sportivele de la Dinamo.

Sâmbătă, 2 iunie, şi duminică 3 iunie, sala Polivalentă din Bucureşti a fost gazda Cupei Mondiale de judo feminin, competiţie care a reunit un număr de 84 de sportivi din 22 de ţări. Lotul naţional care a reprezentat România în concurs, a avut în componenţă un număr de 27 de sportive, dintre care 9 sportive de la Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti.

La această competiţie, România a câştigat 5 medalii dintre care una de aur, două de argint şi două de bronz iar la categoria 52 kg., podiumul a fost în totalitate românesc.

Sportivele dinamoviste au obţinut trei din cele 5 medalii româneşti: o medalie de argint la categoria 48 kg., prin Carmen Bogdan (care, în finală, a fost învinsă de belgianca Amelie Rosseneu), precum şi o medalie de argint şi una de bronz la categoria 52 kg., prin Andreea Cătună şi Elena Ungureanu.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 5 iunie, ora 900

Bronz la CM de Judo de la Paris

Prima medalie românească la ediţia de la Paris a mondialelor de judo a obţinut-o Andrea Chiţu la categoria 52 kg. La numai 23 de ani Andrea reuşeşte un rezultat nesperat poate pentru mulţi dar anticipat de antrenorul Berceanu care de multă vreme ne-a dovedit ca este inventator de mari campioni.

Dinamovista Corina Caprioriu la categoria 57 kg. dupa ce a învins multe judoka valoroase, în semifinală a întalnit-o pe japoneza Aiko Sato în faţa căreia a pierdut de această dată. Pentru bronz a luptat cu americanca Marty Malloy pe care a întrecut-o prin ippon.

La 25 de ani Corina va mai scrie multă istorie în judo-ul mondial şi următorul moment important va fi Londra, în 2012.

Campionatul Mondial de la Paris - 2011

Marţi, 23 august, la Paris, încep întrecerile Campionatului Mondial de Judo, competiţie la care participă şi 8 sportivi din ţara noastră. Din lotul naţional care se deplasează la această competiţie fac parte şi trei sportivi ai Clubului Sportiv Dinamo Bucureşti şi toţi au şanse la o clasare pe podium:

Corina Caprioriu la categoria 57 kg., campioana europeană din 2010, care luptă doar pentru medalia de aur, are deja asigurată calificarea la Olimpiada de la Londra, din 2012. Corina este într-o formă deosebită şi poate câştiga în faţa oricui la acest moment.

Andrea Chitu, şi ea campioană europeană de tineret, a coborât la 52kg şi, dacă se va acomoda cu noua categorie, are valoarea necesară ocupării unui loc pe podium.

Dan Fasie, campion european de tineret în 2006, va lupta la 66 de kg. o categorie foarte grea. Dan ne-a arătat însă şi la Cupa Mondială de la Bucureşti că este un judoka valoros, aşa încât îl aşteptăm la întoarcere cu un rezultat bun, care să-i facă cinste şi să-i dea speranţe pentru un viitor la înălţimea palmaresului dinamovist.

Le urăm tuturor reprezentanţilor României şi, în special, celor ai C.S.Dinamo, mult succes în cea mai mare competiţie a anului 2010, de unde sperăm să se întoarcă încărcaţi cu rezultate pozitive.