Clubul Sportiv Dinamo București

Dinamo_campioana_1995Clubul Sportiv Dinamo deplânge trecerea la cele veșnice a fostului mare handbalist Gheorghe Dogărescu, decedat pe 18 august la numai 60 de ani. Născut pe 15 mai 1960 la Viziru (Brăila), Dogărescu a început handbalul la Școala Sportivă nr. 1 din Galați, sub îndrumarea antrenorului Moise Grigoraș. Din 1979 până în 1995 a jucat la Dinamo București, echipă cu care a cucerit un titlu național, iar în 1982-1983 a participat la finala Cupei Cupelor.

Read more... [Handbal. Fostul mare jucător dinamovist Gheorghe Dogărescu s-a stins la numai 60 de ani]

Rugby. Superliga, etapa 12. Victorie importantă pentru Dinamo

Dinamo – Universitatea Cluj 31-25 (9-6)

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

RR__101.jpgRugbyștii de la Dinamo au obținut duminică o victorie importantă în ecuația calificării pentru un loc în play-off-ul Superligii CEC Bank. Elevii antrenați de Ștefan Demci s-au impus pe teren propriu în fața echipei Universitatea Cluj, scor 31-25 (9-6), într-un meci contând pentru etapa a 12-a a principalei competiții interne. Succesul le asigură dinamoviștilor locul șase în sezonul regulat și implicit șanse mai mari de a ajunge la unul dintre meciurile de baraj pentru semifinalele Superligii.

Meciul cu echipa din Cluj nu a fost nici pe departe facil, semn că niciun joc nu seamănă cu celălalt. După evoluția încurajatoare din partida cu CSM Olimpia, din etapa anterioară, se părea că Dinamo va defila în fața ultimei clasate. N-a fost însă nici pe departe așa, ”alb-roșiii” fiind nevoiți să arunce în luptă și ultimul strop de energie în fața unei formații venite la București să-și joace o carte importantă. A rezultat un meci cu câte trei eseuri de fiecare parte, dar și cu destule greșeli.

Read more... [Rugby. Superliga, etapa 12. Victorie importantă pentru Dinamo]

Volei feminin. Cupa Romaniei. Victorie în 45 de minute

Et_9_CSM-Din1Echipa feminină de volei Dinamo Bucureşti s-a calificat la pas în turul II al Cupei României după ce a trecut cu o dublă victorie de Unic LPS Piatra Neamţ. Miercuri, în returul fazei I, jucătoarele antrenate de Branko Gajic s-au impus pe teren propriu cu 3-0 (25-5, 25-3, 25-7), în 45 de minute de joc. Începând cu setul doi, Dinamo a evoluat mai mult cu junioarele.

Read more... [Volei feminin. Cupa Romaniei. Victorie în 45 de minute]

Polo. Superliga. CSM Digi Oradea - Dinamo, în semifinalele play-off

Etapa 14 (meciul 1): Sportul Studențesc Corona - Dinamo București 4-2 (3-0, 0-0, 1-0, 0-2)

P__vranceanu_101.jpgEchipa de polo Dinamo București a cedat vineri în primul meci disputat la Brașov, contra Sportului Studențesc Corona, în etapa a 14-a a Superligii. ”Studenții” s-au impus cu 4-2 (3-0, 0-0, 1-0, 0-2), scor care le-a asigurat locul trei la finele sezonului regulat, indiferent de ce se va întâmpla în meciul al doilea, sâmbătă. Înaintea etapei a 14-a, ultima înaintea play-offului, Dinamo avea două puncte în spatele echipei Sportul Studențesc. În semifinale, Dinamo va întâlni campioana CSM Digi Oradea.

Vrânceanu a marcat unul dintre cele două goluri ale echipei Dinamo în primul meci de la Brașov

Read more... [Polo. Superliga. CSM Digi Oradea - Dinamo, în semifinalele play-off]

Baschet. LNBM - etapa 17. Marinov, 26 de puncte la Craiova

Din-CvaBaschetbaliștii de la Dinamo au pierdut duminică la Craiova, în etapa a 17-a a Ligii Naționale, după un meci spectaculos, în care au luptat pentru fiecare minge. SCM U - Dinamo 86-76 (21-15, 13-28, 26-14, 26-19). Dinamoviștii au avut un sfert doi fantastic, în care s-au apărat perfect și au punctat atât de sub coș, cât și de la 3 puncte (Marinov și Sutalo au avut câte 2 reușite până la pauza mare). Roș-albii au condus apoi până la jumătatea sfertului trei.

Read more... [Baschet. LNBM - etapa 17. Marinov, 26 de puncte la Craiova]

<< Start < Prev 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 Next > End >>

Page 604 of 824

Săptămâna 20-26 mai

Fotbal. SuperLiga Romania, baraj (meci tur), luni 20 mai, ora 20:00: Dinamo 1948 – Csikszereda M. Ciuc. Arena Națională

Fotbal. Liga 3, baraj pentru promovare L2 (turul 1). Miercuri 22 mai, ora 18:00: AFC Dunărea Călărași – CS Dinamo. Sâmbătă 25 mai, ora 18:00: CS Dinamo – AFC Dunărea Călărași. Stadion Dinamo

Handbal. EHF European League – EHF Finals Men, 25-26 mai, Hamburg. Sâmbătă 25 mai, ora 16:00 (ora României): SG Flensburg (Germania) – Dinamo. Duminică, 26 mai: finalele (ora 16:00 și ora 19:00)