Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 9-a

Dinamo Bucuresti - H.C. Minaur Baia Mare

Duminică, 17.11.2013, ora 12:30, sala Dinamo găzduiește partida dintre Dinamo București şi H. C. Minaur Baia Mare, contând pentru etapa a IX-a a Ligii Naționale de handbal. Dinamoviștii, care au ieșit puțin cam sifonați din deplasarea precedentă de la Constanţa, sunt refăcuți (cu excepția lui Răzvan Răpciugă încă în convalescenţă) şi sunt hotărați să se menţină pe primele locuri ale clasamentului. Băimărenii, antrenați de fostele glorii ale Minaurului, Gheorghe Covaciu şi Adi Popovici, vin în capitală cu lotul complet şi cu o ,,foame” teribilă de puncte, locul nouă ocupat în prezent fiind unul departe de obiectivul propus. Se anunță o întâlnire echilibrată şi spectaculoasă, care sperăm să umple sala Dinamo așa cum se întâmpla pe vremuri în Floreasca şi la Baia Mare, când evoluau în teren antrenorii celor două echipe şi se juca cu casele închise. Atmosfera în tabăra dinamovistă este una optimistă şi hotărâta. BAFTĂ BĂIEŢI!

Autorul articolului: Florin Vasiliu - CS Dinamo, 17 noiembrie 2013, ora 230

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 8-a

Un articol de Florin Vasiliu

HCM Constanța - Dinamo București: 35-23 (15-11)

Doar douăzeci de minute au reușit sa ţină pasul dinamoviștii în confruntarea de la malul Mării împotriva campioanei HCM Constanţa.

Intervenţiile lui Makaria și execuțiile lui Şandru au reușit să întindă nervii marinarilor care au replicat cu o apărare agresivă cu mult peste limita regulamentului. Aici un rol hotărâtor l-a avut legiunea străină, Adzic și Angelovski împărțind pumni și coate în toate direcţiile sub privirile mai mult decât îngăduitoare ale unor arbitri total depășiți de joc.

Este inadmisibil ca un jucător străin care ar trebui sa fie un exemplu, un profesionist desăvârșit să lovească intenționat un tânăr jucător român debutant în echipa națională. Şi la fel de grav este şi faptul că arbitrii nu au sancționat aceste durităţi așa cum prevede regulamentul. Mai ales că se știa faptul că Adzic l-a accidentat foarte grav pe Şandru pe când acesta evolua la Tg Jiu.

Din păcate pentru calitatea jocului, arbitrajul mai mult decât permisiv a dus la o luptă încrâncenată în care am avut parte și de multe accidentări nedorite, atât de-o parte, cât şi de alta. De aici și până la o răbufnire generală nu a fost decât un pas. Inevitabilul s-a produs în minutul 49, protagonist fiind Angelovski, cel care, după ce l-a călcat pe cap pe Mironescu pe când acesta se afla la podea, a pornit un conflict cu pivotul dinamovist Mocanu. Totul a degenerat și, încă o dată, arbitrii s-au dovedit depăşiţi de evenimente, cartonaşele roşii fiind acordate la sugestia celor din jur.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 8-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 7-a

Dinamo_CSMDinamo Bucureşti - C.S.M. Bucureşti: 25-18 (15-9)

Dinamo București încheie cu o nouă victorie etapa a-VII-a şi se menține în fruntea clasamentului Ligii Naționale de handbal, la egalitate de puncte cu H. C. M. Constanţa şi A. S. C. Potaissa Turda (care a trecut surprinzător cu scorul de 24-22 de Știința Municipal Dedeman Bacău). Cele trei echipe au acumulat câte 17 puncte şi sunt despărțite doar de golaveraj.

Adversara din aceasta etapă, tânăra formație C. S. M. București, a contat în joc doar primele 20 de minute, pe fondul unui joc un pic cam relaxat al dinamoviștilor care au comis multe greșeli atât în atac cât şi în apărare. Schimbările efectuate sunt inspirate şi Fuică, Nicolae, Chiruţ şi Mocanu aduc un plus în jocul gazdelor care încheie prima repriză cu un avantaj de 6 goluri (15-9). Evoluţia scorului în prima repriză a fost următoarea: min 8 :3-3; min 16: 6-6; min 21: 9-9; min 25: 12-9; min 30: 15-9.

Mult mai puternici, şi având de partea lor şi experiența competițională, alb roșii au jucat mult mai aproape de valoare lor în repriza a doua. În minutul 43 Nicolae, cu doua execuții care au ridicat publicul în picioare, şi-a dus echipa la o diferență de 10 goluri (20-10). Se joacă la spectacol, tehnicienii dinamoviști rulează întreg lotul şi numai accidentarea din minutul 52 a lui Cosmin Capotă (entorsă la genunchi) avea să umbrească puțin acest nou succes. De remarcat şi evoluția foarte bună în poarta dinamovistă a lui Bogdan Fuică. Evoluția scorului: min 34: 17-9; min 43: 20-10; min:50: 22-14; min 55: 24-16; min 60: 25-18.

Read more... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 7-a]

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 8-a

H.C.M. Constanţa-Dinamo București, luni de la ora 18:00, în derby-ul etapei a VIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin

În ultimul meci al etapei a VIII-a, Dinamo se deplasează la Constanţa unde va întâlni cea mai puternică echipă din Liga Națională de handbal. Meciul are o încărcătură aparte, ambele formații având același număr de puncte şi un parcurs aproape similar (17 puncte, 5 victorii, 2 egaluri), învingătoarea urmând să se instaleze în fruntea clasamentului. Pentru acest meci ambele echipe au tot lotul valid, noutățile fiind Relu Druţu în poarta dinamovistă şi sârbul Dalibor Cutura, conducătorul de joc parafând chiar în această săptămână o nouă colaborare cu H.C.M. Constanţa. Băieții noștri sunt hotărați să facă un meci mare în compania campionilor şi noi suntem alături de ei. Succes băieți!

Autorul articolului: Florin Vasiliu – CS Dinamo, 10 noiembrie 2013, ora 2345

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 7-a

Din__08Liga Națională de handbal a programat etapa a VII-a la mijlocul săptămânii, pentru a facilita reunirea lotului național în vederea meciurilor din preliminariile  Campionatului Mondial 2015. Menționăm că meciul România-Slovacia din această campanie de calificare, se va desfășura în data de 3 noiembrie 2013, în Sala polivalentă Dinamo. Până atunci însă joi, 17.10.2013, cu începere de la ora 18, în șoseaua Ştefan cel Mare va sosi ,,gașca nebună’’, cum se autointitulează tânăra echipă a C.S.M. București.

La prima vedere şi prin prisma locurilor ocupate în clasament, întâlnirea se anunță una fără probleme deosebite pentru mai experimentații jucători dinamoviști.  Alb-roșii nu vor să facă nici un pas greșit şi vor aborda meciul cu ,,mezina campionatului” în modul cel mai serios. Cunoscând ambiția antrenorului Robert Licu şi dorința de afirmare a tinerilor săi elevi, oaspeții noştri sigur nu vor face doar act de prezenţă.

Sperăm ca spectacolul handbalistic va fi la înălțime şi pe placul publicului pe care îl așteptam în număr cât mai mare. Mult succes băieților noștri!

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 16 octombrie 2013, ora 2300

<< Start < Prev 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 Next > End >>

Page 812 of 824

Săptămâna 6-12 mai

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 1), miercuri 8 mai, ora 19:00: CSU Sibiu – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 7), miercuri 8 mai, ora 18:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 4), sâmbătă 11 mai, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache

Polo. Superliga Suzuki, finala (meci 3), sâmbătă 11 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 8), sâmbătă 11 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Popești Leordeni. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 2), duminică 12 mai: Dinamo – CSU Sibiu. Sala Dinamo

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 9), duminică 12 mai, ora 21:30: Dinamo 1948 – UTA Arad. Stadionul urmează a fi anunțat

Lupte. Turneul mondial de calificare la Jocurile Olimpice, 9-12 mai, Istanbul

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)