Home Sah Sah. Maria Alexandra Lia, tripla campioana nationala la juniori

Sah. Maria Alexandra Lia, tripla campioana nationala la juniori

maria_alexandra_liaUnul dintre cele mai importante evenimente ale șahului românesc, Campionatele Naționale de juniori la șah clasic, rapid, blitz și dezlegări, a reunit 651 de sportivi la Călimănești-Căciulata, în perioada 26 martie – 6 aprilie. CS Dinamo a participat cu o echipă puternică de la Centrul Sportiv Brașov, iar rezultatele au fost pe măsură: opt clasări pe podium, dintre care șase titluri naționale.

Cea mai bună performanță a fost obținută de Maria Alexandra Lia (foto), triplă campioană națională la categoria 10 ani. Micuța șahistă dinamovistă a câștigat titlul la clasic, rapid și blitz.

Rezultate complete CS Dinamo

Fete 10 ani

Maria Alexandra Lia – locul 1 la șah clasic; locul 1 la șah rapid; locul 1 la șah blitz

Fete 14 ani

Gabriela Luciana Stan – locul 4 la șah blitz

Fete 16 ani

Milena Apostu – locul 1 la șah rapid

Denisa Bucur – locul 2 la șah clasic (la egalitate cu locul 1, dar a pierdut la departajare)

Săptămâna 17-23 februarie 2020

Handbal. Liga Campionilor, barajul pentru optimile de finală (tur), 22 februarie, ora 18:30 (20:30 – la București): Sporting Lisabona – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 22 februarie, ora 12:00: Dinamo – CSM Câmpia Turzii. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), 22 februarie, ora 14:00: Dinamo – FC Argeș Pitești. Sala Dinamo

Polo. Campionatul Național feminin, turneul II, 21-23 februarie, Bazinul Floreasca

Atletism. Campionatul Național Under 20, 21-22 februarie, București

Judo. Campionatul Național U18, 21-23 februarie, Deva

Judo. Grand Prix Duesseldorf, 21-23 februarie, Germania

Karate. Transilvania Open, 21-22 februarie, Cluj-Napoca