Home Baschet masculin BASCHET. Prima victorie în noul sezon competițional

BASCHET. Prima victorie în noul sezon competițional

Cupa României, turneul preliminar (meci 2): DINAMO ȘTIINȚA - CSM Galați 76-69 (23-14, 13-18, 14-14, 26-23)

WhatsApp_Image_2020-11-09_at_23.34.09Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au obținut prima victorie stagională, la finele unui meci pe care l-au controlat de la un capăt la celălalt. Prin această victorie, baschetbaliștii noștri păstrează șanse de a se califica între primele opt echipe (se califică primele două clasate din fiecare grupă, plus două lucky loser).

Dinamo Știința a început tare încă din primul sfert și nu a mai lăsat frâiele jocului din mână. Băieții noștri au dominat clar sub panou, Andrei Calenic încheind meciul în ”double-double”: 13 puncte și 12 recuperări. Diaconescu (13 recuperări / 8 puncte) a avut și el o evoluție foarte bună sub panou.

Masters 16 p, Popa Calotă 14 p, Cane 12p, Barro 10p, Zetos 3 au fost ceilalți marcatori ai echipei Dinamo Știința. Meciul a fost găzduit de Arena de Baschet a FRB.

După o zi de pauză, Dinamo Știința va întâlni pe U BT Cluj Napoca (vineri, ora 17:45).

CS Dinamo, 12 noiembrie 2020

Săptămâna 24-30 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională (etapa 18): 30 ianuarie, ora 18:00: CSM OHMA Timișoara – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 10), 28 ianuarie (ora 11:00) și 29 ianuarie (ora 11:00): Dinamo – CSA Steaua. Bazin Tolea Grințescu - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14), 26 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CSA Steaua – Dinamo. Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazu

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 15), 31 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): Dinamo – CSS CNE LAPI Dej SCM Zalău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 14), 28 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CS Rapid București – Dinamo