Home Baschet masculin BASCHET. Final de sezon pentru jucătorii noștri! CSM CSU Oradea merge în semifinale, Dinamo - locul 7!

BM_Dinamo_-_Oradea_semifCalificată în play-offul Ligii Naționale, Dinamo a avut parte de o serie de trei meciuri în sfertul de finală disputat cu vicecampioana CSM CSU Oradea. Trupa antrenată de Hakan Demir a câștigat partida de pe teren propriu, după o evoluție entuziasmantă, scor 79-62, însă bihorenii au tranșat meciul decisiv la scor, 79-46, calificându-se în semifinale. Dinamo încheie astfel sezonul pe locul 7, cel pe care s-a clasat la finele sezonului regular.

Meci 1: CSM CSU Oradea - Dinamo 76-58 (24-20, 25-12, 9-18, 18-8).

Trupa lui Hakan Demir a cedat la Oradea în fața unei echipe extrem de solide, care e condus și cu 22 de puncte. Ne-au lipsit Gaddefors și Miljenovic, iar greul a fost dus de vreo șapte jucători. În startul ultimului sfert, Dinamo s-a apropiat la cinci puncte (58-53), dar efortul depus s-a resimțit pe final. În ultimele 9 minute, băieții noștri au mai înscris doar cinci puncte.

Mandache 13, Korita 13, Tarrant 6, Williams 6, Jackson 6, Calenic 6, Berceanu 4, Clanton 4 au punctat pentru Dinamo

Meci 2: DINAMO - CSM CSU Oradea 79-61 (19-12, 21-24, 22-11, 17-15)

Evoluție remarcabilă a jucătorilor antrenați de Hakan Demir. Dinamo a condus din primul până în ultimul minut, fără ca Oradea să pună în pericol victoria dinamovistă.

Cu mai mult de jumătate din puncte marcate din aruncări de 3 puncte (procentaj de 51% / 14 reușite), Dinamo nu avea cum să piardă acest joc. Oradea n-a impresionat.

Tarrant 17p (3x3), Mandache 16p (4x3), Jackson 13p, Williams 11p (3x3), Năsturescu 10p (2x3), Kotita 5p, Coconea 3p, Gaddefors 2p, Clanton 2p au punctat pentru Dinamo.

Meci 3: CSM CSU Oradea 79-46 (22-12, 16-11, 25-12, 16-11). Viktor Gaddefors a înscris cele mai multe puncte pentru Dinamo (11), urmat de Cecil Williams (10).

Nu ne rămâne decât să le mulțumim băieților pentru efortul depus în această campanie, staff-ului condus de Hakan Demir pentru profesionalismul cu care au abordat fiecare partidă dar mai ales vouă, celor ce ne susțineți și credeți în continuare în spiritul dinamovist.