Home Baschet masculin Baschet. Dinamo castiga si egaleaza situatia in sfertul cu Steaua

Baschet. Dinamo castiga si egaleaza situatia in sfertul cu Steaua

Steaua - Dinamo 82-85 (20-20, 24-21, 23-21, 15-23). Scor general: 1-1.

victorie_cu_steaua_play-offBaschetbaliștii de la Dinamo au obținut marți o victorie extrem de importantă în duelul din sferturile de finală play-off cu Steaua. Meciul s-a desfășurat la Sala Polivalentă, cu Steaua în postura de gazdă, iar alb-roșiii lui Ako Todorov au dat lovitura într-un final gestionat perfect. În semifinale se califică echipa care acumulează prima trei victorii. Următorul meci e programat duminică (ora 19:45), tot la Sala Polivalentă, dar cu Dinamo pe post de gazdă.

Meciul de marți a fost extrem de strâns. De 10 ori a fost egalitate, de 11 ori a fost alternanță la conducere. Avantajul maxim a fost de opt puncte (în contul gazdelor), respectiv patru puncte (Dinamo).

Dinamo a stat foarte bine de data aceasta la aruncările de trei puncte, cu 14 reușite din 28 de încercări (50%), liderul fiind Karolis Babkauskas. Lituanianul a înscris 5 coșuri de 3 puncte, ultimul fiind senzațional, cu 59 de secunde înainte de final, când Steaua conducea cu patru puncte, 82-78. Reușita i-a destabilizat pe steliști, care nu au mai putut înscrie până la final. Dinamo a închis tabela prin Sutalo și Sulovic, obținând o victorie mare. În ultima repriză, dinamoviștii s-au apărat foarte bine.

Liviu Puicu (președintele secției de baschet Dinamo): ”Nu cred că este o surpriză, am spus de la început că vrem să jucăm în 1-4”.

Au marcat pentru Dinamo: Babkauskas 21 (5x3), Sutalo 20 (3), Sulovic 17 (2), Marinov 9 (1), Corpodean 7 (1), Orbeanu 6 (2), Dahlman 5.