Home Baschet masculin Baschet. Dinamo iese cu fruntea sus din sezonul 2015-2016

Baschet. Dinamo iese cu fruntea sus din sezonul 2015-2016

Sferturi (meciul 4): Dinamo - Steaua 77-79 (12-31, 19-17, 25-11, 21-20). Scor general: 1-3

marinov_cu_steauaDinamo a încheiat sezonul 2015-2016 al Ligii Naționale cu un meci incredibil, pe care au fost la un pas să-l câștige după ce au fost conduși la 25 de puncte. Alb-roșiii au avut un început de meci slab, cu multe ratări atât de la distanță, cât și de sub panou. E de ajuns să amintim că jucătorii antrenați de Aco Todorov au încheiat primul sfert cu un ecart de 19 puncte și că până la pauza mare reușiseră un singur coș de trei puncte din 9 tentative! Steaua s-a distanța astfel până la o diferență maximă de 25 de puncte (20-45)!!

Ce s-a întâmplat în ultimele două sferturi i-a ridicat pe spectatori în picioare. Marinov și-a adus aminte că este căpitanul naționalei Bulgariei (21 de puncte la final), Dahlman, Paliciuc, Babkauskas au marcat la foc continuu, apărarea a funcționat perfect, iar Dinamo a revenit pe tabelă, preluând conducerea în ultima repriză: prima oară la 62-61, ultima dată la 77-76 când mai erau 47 de secunde de joc. După ce Steaua a egalat (Malesevic a marcat o aruncare liberă din două), soarta meciului s-a jucat la ultimele două atacuri. Dinamo a pierdut mingea, Steaua a marcat! Scor final: 77-79.

Steaua merge în semifinale, Dinamo încheie sezonul 2015-2016, păstrându-și locul de la finele sezonului regulat, adică opt. Rezultatul din acest an poate fi startul revenirii dinamoviștilor între protagonistele Ligii Naționale de baschet.

Au marcat pentru Dinamo: Marinov 21, Dahlman 17, Sulovic 12, Babkauskas 9, Paliciuc 8, Sutalo 7, Orbeanu 3.

CS Dinamo, 26 aprilie 2016

26 septembrie - 02 octombrie 2022

BASCHET. Liga Națională (etapa 1), 28 septembrie, ora 18:00: Dinamo – CSM Galați. Sala Dinamo. TV: Digisport

BASCHET. Cupa României (primul tur / grupă), 1-3 octombrie, Sala Dinamo. Meci 1, 01 octombrie, ora 19:00 Dinamo – UBT Cluj-Napoca. Meci 2, 02 octombrie, ora 19:00: U BT Cluj-Napoca – Steaua. Meci 3, 03 octombrie, ora 19:00: Steaua – CS Dinamo

HANDBAL. EHF Champions League (etapa 3), 28 septembrie, ora 19:45 (ora României); Telekom Veszprem (Ung) – Dinamo

FOTBAL. Liga 3, grupa 4 (etapa 6), 30 septembrie, ora 17:00: Real Bradu – CS Dinamo

RUGBY. Liga Națională (play-off, etapa 5), 01 octombrie, ora 11:00: CSM Știința Baia Mare – Dinamo

LUPTE. Campionatul Național de juniori, 30 septembrie - 02 octombrie, Târgu Mureș

HALTERECampionatul Național de seniori și juniori, 26-30 septembrie, Constanța

SCRIMĂ. Cupa României de juniori, 28 septembrie - 02 octombrie, Iași

GIMNASTICĂCampionatul Național de seniori, 29 septembrie - 02 octombrie, București

BOX. Campionatul European de juniori, 27 septembrie - 09 octombrie, Italia

AGREMENT ÎNOT

Bazinul descoperit se închide începând cu 20 septembrie!

Ținând cont de prognoza meteo pentru perioada următoare, activitatea în bazinul descoperit Dinamo se va opri începând cu 20 septembrie. Activitatea de agrement se va desfășura în bazinul acoperit, conform programului anunțat.

---------------------------

Începând cu data de 5 septembrie 2022, programul activităților de agrement la înot în Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va suferi unele modificări, astfel:

Luni - vineri: doar în intervalul 12:30 - 15:15

Sâmbătă: 14:30 - 19:30

Duminică: 10:00 - 19:30

Aceste modificări au fost generate de extinderea activității de performanță la secțiile de înot și polo ale CS Dinamo.

*Facem mențiunea ca în zilele de sâmbătă și duminică ieșirea din apă se face la 19:30 iar bazinul se închide la 20:00.

Bazinul descoperit va rămâne deschis atât timp cât vremea va permite, cu următorul program de agrement (valabil tot din 05 septembrie):

Luni - vineri: 13:00 - 20:40

Sâmbătă: 12:00 - 20:40

Duminică: 09:00 - 20:40

*Facem mențiunea că ieșirea din apă se face la 20:40 iar bazinul se închide la 21:00.