Home Baschet masculin Baschet. Dinamo, neinvinsa pe teren propriu. Dahlman, senzational

Baschet. Dinamo, neinvinsa pe teren propriu. Dahlman, senzational

Liga Națională, etapa 6: Dinamo - SCMU Craiova 83-71 (34-45)

Et._6_DahlmanBaschetbaliștii de la Dinamo au început săptămâna cu dreptul! Jucătorii antrenați de Ako Todorov s-au impus luni pe teren propriu cu 83-71 în fața celor de SCMU Craiova, după ce oaspeții au condus cu 11 puncte la pauza mare, 34-45. Meciul a contat pentru etapa a șasea a Ligii Naționale masculine de baschet și vine ca o încălzire pentru partida de duminică, 8 noiembrie, derbyul așteptat de toată suflarea alb-roșie: Dinamo – Steaua (Sala Dinamo, ora 18:00).

După un prim sfert echilibat (21-20), craiovenii și-au adjudecat sfertul doi la o diferență de 12 puncte (13-25 scor parțial), bosniacul Bozo Durasovic, Cătălin Burlacu și americanul Nicholas Covington ducându-și echipa în avantaj la pauza mare.

Sfertul trei a fost însă unul dominat net de Dinamo, care a avut un jucător excelent, Noah Dahlman. Americanul a marcat 17 puncte numai în acest sfert, din cele 29 reușite de Dinamo, majoritatea de sub panou și a reaprins speranțele victoriei.

În ultimul sfert, cu Babkauskas și Sutalo excelenți de la distranță – primul a marcat șase coșuri de 3 puncte în total, al doilea – trei, Dinamo s-a distanțat până la un maximum de 15 puncte. S-a terminat 83-71, iar Dinamo câștigă la moral înaintea derbyului cu Steaua.

Dinamoviștii au jucat cu însemne de doliu pe maioul de joc, în memoria tinerilor care și-au pierdut viața în teribilul incendiul petrecut vineri noapte la clubul Colectiv din Capitală.

Au marcat pentru Dinamo: Dahlman 24, Babkauskas 23 (6x3), Sutalo 12 (3), Marinov 10 (1), Orbeanu 7 (2), Corpodean 5 (1), Paliciuc 2.

Pe lângă cele mai multe puncte, Dahlman a fost și liderul recuperărilor la Dinamo, 13 (6 ofensive și 7 defensive). Dinamo acumulează 10 puncte (4 victorii - 2 eșecuri), fiind neînvinsă pe teren propriu din trei meciuri.