Home Baschet masculin Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena

Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă, etapa 7: CSO Voluntari – Dinamo 80-70 (21-17, 20-18, 22-12, 17-23)

Din_vs_Voluntari_-_Calenic_00Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au suferit prima înfrângere din faza a doua a campionatului, pe terenul uneia dintre contracandidatele la un loc în play-off. În pofida unui început în forță al echipei dinamoviste și al unui parcurs disputat, meciul s-a încheiat cu victoria formației din Voluntari, decisiv fiind sfertul trei. Dinamo rămâne pe primul loc și păstrează șanse la play-off.

Din rândul echipei Dinamo Știința s-au remarcat Moe Deloach cu 18 p, 7 recuperări și 6 assisturi, Ousmane Barro cu 18 p și 6 recuperări, Willie Kemp cu 8 p și 6 assisturi, Modestas Kumpys cu 7 p și 3 assisturi. De asemenea s-au remarcat tinerii jucători români Andrei Calenic cu 8 p și 3 recuperări, precum și Daniel Ioniță cu 5 p și 2 recuperări.

Pentru Dinamo Știința urmează partida retur din sferturile de finală ale Cupei României, miercuri, 20 martie, de la ora 18:15, în Sala Dinamo.

În campionat, dacă nu vor fi alte surprize, soarta play-offului se va decide în urma a două partide: CSO Voluntari – Steaua (30 martie) și Steaua – Dinamo (6 aprilie). Clasament Grupa Galbenă: 1. Dinamo Știința 13p (6 W / 1 L), 2. CSO Voluntari 13 p (6/1), 3. Steaua 12 p (5/2).