Home Baschet masculin Baschet. Dinamovistii au spart gheata, victorie cu Tg. Mures

Baschet. Dinamovistii au spart gheata, victorie cu Tg. Mures

Liga Națională, etapa 21: Dinamo – BC Mureș Tg. Mureș 87-77 d.p. (24-22, 17-14, 16-19,16-18, 14-4)

Dinamo_-_Tg._Mures_87-77Baschetbaliștii de la Dinamo au obținut sâmbătă prima victorie din sezonul 2017-2018 al Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu s-au impus în prelungiri în fața echipei BC Mureș Tg. Mureș, după ce tabela a indicat, la finele primelor patru sferturi, scor egal, 73-73. Cioacătă a încheiat meciul cu 33 de puncte, iar Amedeo Casale cu o ”double-double” – 21 de puncte și 13 recuperări.

Sâmbătă, 17 martie, s-au confruntat, în sala Dinamo, două garnituri formate doar din jucători români. Oaspeții au venit la București cu numai șapte jucători, iar la jumătatea sfertului patru doi baschetbaliști au ieșit cu cinci eliminări. Astfel, echipa din Tg. Mureș a fost obligată să reziste în numai cinci jucători, în condițiile în care încă trei echipieri au ajuns la un pas de eliminare până la final.

Meciul a fost destul de echilibrat. Dinamoviștii au avut momente bune de joc, în care s-au apărat bine și i-au obligat pe oaspeți să arunce de la distanță. Cum procentajele mureșenilor nu au fost prea bune, alb-roșiii au condus la pauză cu cinci puncte.

Oaspeții au reechilibat tabela, iar în sfertul patru au trecut la conducere. Cu 1:50 înainte de final, la 70-73, Steff a ratat două aruncări libere, iar Dinamo a avut șansa egalării (73-73), pe care a obținut-o când mai erau 50 de secunde de joc, prin cel mai prolific jucător dinamovist, Cornel Cioacătă. Ultimul minut s-a jucat cu pulsul mărit, iar mureșenii au avut ocazia de a câștiga când mai erau două secunde de joc. Stăncuț a avut două aruncări libere, dar le-a ratat pe amândouă.

S-a intrat în prelungiri, unde dinamoviștii au avut mai multă energie. Cioacătă, Stănescu și Casale au tras echipa după ei, marcând majoritatea punctelor dinamoviste.

Au marcat pentru Dinamo: Cioacătă 33, Casale 21, C. Stănescu 21, Bîrloveanu 6, Bădulescu 4, Manolescu 2. Pentru oaspeți au înscris: Stăncuț 24, Steff 17, Borsa 15, Rosenfeld 13, Porime 6, Gîrbea 2.

Dinamo ocupă locul 12 în Liga Națională, cu 22 de puncte (1 victorie - 20 înfrângeri).

CS Dinamo, 17 martie 2018

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.