Home Baschet masculin Baschet. Victorie extraordinara in restanta cu CSA Steaua

Baschet. Victorie extraordinara in restanta cu CSA Steaua

Liga Națională, etapa 14: DINAMO – CSA Steaua 88-78 (21-18, 29-16, 21-20, 17-24)

Gaddefors_cu_Streaua1

Victorie extraordinară a jucătorilor de la Dinamo în fața oponenților de la CSA Steaua București, în meciul disputat pe 16 februarie, în Sala Dinamo. Lipsiți de aportul lui Justin Jackson, care nu a avut drept de joc din cauza faptului că meciul este o restanță a etapei nr. 14, echipa s-a motivat exemplar și a arată o formă din ce în ce mai bună pe teren de la venirea noului antrenor, Hakan Demir.

Dinamo a început partida sub semnul echilibrului, ambele echipe marcând cu încredere, iar primul sfert a revenit gazdelor, cu un avantaj de 3 puncte. Roș-albii s-au dezlănțuit apoi din punct de vedere ofensiv în al doilea sfert, când echipa a marcat nu mai puțin de 29 de puncte față de cele doar 16 ale oaspeților.

Sfertul trei a fost din nou echilibrat pe tabelă, însă Dinamo a jucat cu multă dezinvoltură la adăpostul diferenței de scor care s-a menținut pe întreg restul meciului. Trupa antrenată de Hakan Demir a avut parte de multe faze spectaculoase, capace, aruncări de 3 puncte pe sirenă, însă poate cel mai important, o creștere vizibilă de calitate în jocul echipei.

Viktor Gaddefors a fost în mare formă, cu 21 de puncte înscrise la care a adăugat 6 pase decisive, 4 intercepții și 2 recuperări pentru un index de eficiență de 27! Nenad Miljenovic a fost și el decisiv cu 16 puncte, 7 pase decisive și 2 intercepții iar Keith Clanton a obținut un nou double-double cu 14 puncte și 10 recuperări.

Gaddefors 21p, Miljenovic 16p, Clanton 14p (10 recuperări), Mandache 11p, Korita 8p, Williams 7p, Coconea 6p, Berceanu 3p, Pătru 1p, Calenic 1p au punctat pentru Dinamo.

CS Dinamo, 18 februarie 2022

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf