Home Handbal feminin Handbal feminin. Esec in Giulesti, dupa un debut de meci sovaitor

Handbal feminin. Esec in Giulesti, dupa un debut de meci sovaitor

Divizia A, seria este, etapa 7: Rapid – Dinamo 26-18 (13-4)

rapid_-_dinamo1Handbalistele de la Dinamo au pierdut la scor derbyul Diviziei A, disputat duminică în Giulești. Soarta meciului s-a decis încă din prima repriză, când jucătoarele în alb și roșu au intrat greu în joc. Primul gol l-au marcat abia în minutul 10, iar până la pauză au adunat patru reușite.

În primele 30 de minute, dinamovistele au făcut prea multe cadouri experimentate echipe feroviare, care s-a detașat lejer pe tabelă. Dinamo s-a apărat destul de bine, însă problemele au fost în atac, unde nu s-au găsit soluții. Singurele posturi care au dat cât de cât randament au fost cel de pivot (Manuela Manda) și cel de portar (Caroline Martins).

În repriza a doua, Dinamo și-a revenit, chiar dacă și în acest ”parțial” s-au adunat destul erori, a găsit mai ușor drumul spre gol și a reușit să încheie repriza cu avantaj de un gol (14-13). Din păcate, debutul de meci greoi a cântărit enorm în economia meciului.

Nicoleta Alexandrescu (antrenor Dinamo): ”Mă bucur că la doar trei luni de la înființare am putut juca un meci care s-a numit derby cu Rapid București, o echipă care are cu totul altă experiență. Jucătoarele noastre tinere s-au pierdut în atmosfera de la sala Rapid. Nu este totul pierdut, mai e un meci cu Rapid. Ne jucăm șansa până la capăt”.

Dinamo pierde primul meci din actualul sezon al Diviziei A, după șase meciuri disputate. Etapa următoare, Dinamo va juca pe teren propriu cu ACS Școala 181 București.

Au marcat pentru Dinamo: Manda 6 (2 din 7m), Farcău 5 (1), Cr. Predoi 4, Ad. Grigoraș 2, A. Popa 1.