Home Handbal feminin Handbal feminin. Victorie la scor in primul meci al anului

Handbal feminin. Victorie la scor in primul meci al anului

Divizia A, etapa 10: SCM Pitești – Dinamo 17-39 (9-22)

Alina_HorjeaHandbalistele dinamoviste au confirmat, duminică, în primul meci oficial al anului, saltul calitativ demonstrat în ultimul timp (mai ales la turneul amical de la Brăila, unde au ocupat locul trei) și, după o evoluție solidă, i-au umplut poarta de goluri ocupantei pozitiei a patra în ierarhia Seriei A a Diviziei A, SCM Pitesti, scor 39-17 (22-9).

După un început ceva mai ”subțire”, cu multe ratări din poziții clare, fapt ce a făcut ca tabela să arate, în minutul 10, scorul de 5-4 pentru gazde, dinamovistele s-au dezlănțuit. Apărarea a funcționat foarte bine, blocând majoritatea aruncărilor la poartă, iar în numai zece minute tabela a indicat 5-13 în favoarea fetelor antrenate de Nicoleta Alexandrescu și Ion Ivan.

Meciul de la Pitești a marcat debutul Alinei Horjea (foto), jucătoare cu mare experiență, care și-a făcut treaba excelent în ambele faze.

Dinamo are 24 de puncte din 9 meciuri și ocupă locul doi în clasament, după Rapid USL. Etapa următoare (duminică, 15 ianuarie), Dinamo va întâlni, pe teren propriu, formația Știința București.

Marcatoare: Camelia Carabulea 7 (1 din 7 metri), Ramona Farcău 6 (1), Raluca Petruș 6, Alina Horjea 5 (1), Cristina Predoi 4, Diana Predoi 3, Manuela Manda 3, Florența Ilie 2, Iryna Shutska 2, Simona Striblea 1.

Credit foto: Marius Ionescu