Home Handbal masculin Handbal. Dinamo începe sezonul cu un egal mare obținut la Baia Mare

Handbal. Dinamo începe sezonul cu un egal mare obținut la Baia Mare

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Etapa 1: HCM Minaur Baia Mare - Dinamo București 23-23 (14-9)

24_august_minDin-Min_arhivaS-a dat startul în Liga Națională de handbal masculin, ediția 2015-2016. Capul de afiș al rundei inaugurale l-a constituit întâlnirea de la Baia Mare dintre Minaur şi Dinamo, un derby de tradiție, dar şi o confruntare, în opinia specialiștilor, între cele mai valoroase echipe ale momentului. Ambele cluburi s-au întărit considerabil în presezon şi şi-au anunțat candidatura la câștigarea titlului, dar şi intenția de a avea un parcurs merituos în cupele europene.

Dinamoviștii au părut un pic apăsați de tracul debutului de campionat, mai ales că acesta se petrecea chiar pe terenul campioanei en titre, unde presiunea publicului este fantastică. În prima parte a jocului, dacă apărarea a funcționat la parametri cât de cât normali, atacul a fost unul steril, departe de poarta adversă, fără soluții şi presărat de multe greşeli individuale. Alb-roşiii au făcut cadou multe mingi adversarului, care ne-a taxat pe contraatac şi s-a desprins pe tabela de scor intrând la pauză cu un confortabil avantaj de cinci goluri.

Iată şi evoluția scorului: 1-0 min 1 Ivancsik; 1-1 min 3 Băluţ; 2-1 min 6 Aflitulin; 2-2 min 8 Vrankovic; 3-2 min 9 Ramba; 3-3 min 10 Băluţ; 4-3 min 11 Ramba; 5-3 min12 Ivancsik; 6-3 min14 Aflitulin; 6-4 min 16 Balut; 7-4 min 17 Bera; 8-4 min 18 Fotache; 8-5 min 19 Ragot (7 m); 9-5 min 20 Ramba; 9-6 min 22 Ragot; 10-6 min 23 Vilovski; 10-7 min 24 Sandru; 11-7 min 25 Vilovski; 12-7 min 27 Bera; 12-8 min 27 Mousavi; 13-8 min 28 Ivancsik (7 m); 14-8 min 29 Ivancsik; 14-9 min 30 Vrankovic.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru elevii antrenați de Eliodor Voica şi Sebastian Bota, aceștia jucând o repriză a doua mult mai aproape de valoarea lor reală. Apărarea şi-a făcut datoria, bine coordonată de Diaw, iar Irimuş a apărat senzațional. În atac Şandru şi Vrankovic au găsit cu mai multă uşurinţă culoarul spre poarta lui Tatai, torpilele lor transformându-l în simplu spectator pe portarul maghiar. Acesta a avut o ieșire nervoasă în minutul 50, primind o dublă eliminare, care a contat în economia partidei. Câinii au crezut în şansa lor, au speculat situațiile de superioritate şi au reușit egalarea în minutul 56 (scor 23-23) la o pătrundere impetuoasă a interului dreapta Vrankovic. Au urmat patru minute nebune de joc în care rând pe rând cele două echipe puteau să-şi aproprie victoria. Irimuş apără aruncarea de la 7 m executată de Ivancsik în minutul 57, dar şi Tatai apară în faţa lui Băluţ (care s-a şi accidentat din păcate la această fază) şi a lui Mironescu. Partida se termină cu scorul 23-23, un rezultat de egalitate echitabil prin prisma evoluțiilor în teren, cele două formații câștigând fiecare câte o repriză.

Iată şi evoluția scorului în repriza a doua: 14-10 min 31 Şandru; 15-10 min 32 Vilovski; 15-11 min 32 Ragot (7 m); 15-12 min 33 Şandru; 15-13 min 34 Şandru; 16-13 min 35 Vilovski; 17-13 min 36 Ivancsik; 18-13 min 37 Vilovski; min 38 Ragot ratează 7 m; 18-14 min 38 Mironescu; 18-15 min 40 Ragot (7 m); 18-16 min 41 Vrankovic; 19-16 min 43 Bera; 20-16 min 43 Karacic; 20-17 min 44 Şandru; 21-17 min 45 Bera; 21-18 min 46 Băluţ; 21-19 min 49 Mironescu 22-19 min 49 Aflitulin (7 m); 22-20 min 50 Mironescu; 22-21 min 51 Vrankovic; 23-21 min 53 Aflitulin; 23-22 min 54 Mironescu; 23-23 min 56 Vrankovic scor final.

Marcatori: Şandru 5 goluri; Vrankovic 5 g; Băluţ 4 g; Ragot 4 g (3 din 7 m); Mironescu 4 g; Mousavi 1 g.

Dinamo reuşeşte un rezultat bun pentru începutul de campionat. Câinii merită felicitaţi că nu au cedat şi au crezut în şansa lor!

CS Dinamo, 24 august 2015, ora 9:45

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.