Home Handbal masculin Handbal. Dinamo pierde la un gol în Polonia. Meciul cu Ademar Leon, de joi, 8 noiembrie, devine decisiv

Liga Campionilor, etapa 6: Orlen Wisla Plock – Dinamo 29-28 (14-12)

kuduz_cu_wislaHandbaliștii de la Dinamo au cedat sâmbătă în Polonia, în fața echipei Orlen Wisla Plock, scor 29-28, într-un meci contând pentru Grupa D a Ligii Campionilor. Roș-albii au făcut un meci bun la Plock și puteau pleca acasă cu cel puțin un punct, dar au plătit tribut deselor eliminări dictate împotriva lor (7 în prima repriză / 9 în total).

Dinamo a făcut un meci bun cu Wisla Plock, cea mai puternică echipă din grupă, conform declarației antrenorului Constantin Ștefan. Cu orgoliul rănit în meciul de la București (câștigat de Dinamo cu 24-21), polonezii s-au mobilizat la maximum și au controlat prima parte a jocului, profitând și de desele superiorități avute. Avântul lor a mai fost stopat însă de portarul Makrem Missaoui, care a scos mingi pe bandă rulantă, mai ales în situații de ”unu la unu”.

Wisla a condus în prima repriză și cu patru goluri (10-6 și 11-7), dar Dinamo a lăsat permanent impresia că poate comprima distanța. În minutul 37, alb-roșiii au ajuns la un gol în spate, 17-16 pentru gazde, moment în care au urmat o eliminare în tabăra campioanei României care a înclinat din nou balanța în favoarea Wislei, care a ajuns la 25-19 (min. 52). Dinamo nu a cedat și a recuperat, ajungând în marja a două goluri. Ultima reușită dinamovistă a venit când mai erau 5 secunde, iar victoria Wislei era asigurată. Dinamo a ratat și două aruncări de la 7 metri în momente importante.

După rezultatele din această etapă, lupta la vârful grupei D devine tot mai acerbă, toate cele patru echipe din față având șanse de a merge mai departe. Pentru Dinamo, meciul cu Abanca Ademar Leon, de joi 8 noiembrie (ora 18:00), de pe teren propriu, devine decisiv.

ORLEN WISLA PLOCK - DINAMO 29-28 (14-12)

Wisla: Borbely, Wichary – Daszek 7, Sulic 6, Mlakar 4, Moya 3, Mihic 3, Krajewski 1, Racoţea 1, Obradovic 1, Tarabochia 1, Zabic 1, De Toledo 1, Zdrahala, Goralski, Piechowski.

Dinamo: Missaoui, Grigoraş - Zulfic 6, Bannour 5, Kuduz 4, Şandru 3, Komogorov 3, Szasz 2, Descat 1, Alouini 1, Negru 1, Gavriloaia 1, Acatrinei 1, Savenco, Mousavi.

CS Dinamo, 3 noiembrie 2018

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf