Home Handbal masculin Handbal. Dinamo, lecție de handbal în Rusia. Campioana României își consolidează poziția de lider în Grupa D

Liga Campionilor, etapa 4: Chekhovskie Medvedi – Dinamo 20-30 (10-16)

Dinamo_vs_Kristianstad_19Evoluție de senzație a campioanei României la handbal, în etapa a patra a Champions League, concretizată într-o victorie la zece goluri diferență. ”Câinii” au 7 puncte în Grupa D a Ligii Campionilor din patru meciuri și sunt lideri autoritari. Dinamo este neînvinsă în acest sezon (intern și internațional).

Campioana României a început tare meciul de la Chekhov. Dinamo a jucat la cel mai înalt nivel, atât în apărare, cât și în atac, iar după numai 12 minute tabela arăta 9-2 în favoarea alb-roșiilor!

Linia de 9 metri formată din Kuduz – Alouini – Bannour a fost imposibil de blocat, în timp ce rușii nu au găsit breșe spre poarta dinamovistă. Iar când au găsit, s-au lovit de portarul Saeid Heidarirad (7 intervenții în primele 15 minute, 16 la final).

Dinamo nu a lăsat garda jos, iar în minutul 20 tabela a reflectat pe deplin superioritatea campioanei României: 12-4! Dinamo a marcat chiar și cu om în minus și a trecut cu bine peste două inferiorități de doi jucători. Rușii au mai respirat doar după ce banca tehnică dinamovistă a făcut modificări în echipă, introducând pe rând aproape toți jucătorii de pe bancă.

Repriza a doua s-a jucat la același nivel. Dinamo a ajuns la o diferență de 11 goluri, 23-12 (min. 43), după o serie de cinci reușite consecutive. Din acel moment, campioana României a gestionat perfect situația din teren. ”Câinii” s-au impus la zece goluri și au luat o opțiune importantă pentru a-și atinge obiectivul: ieșirea din grupă.

Chekhovskie: Pavlenko, Grushko – Gumarov, Santalov 4, Kiselev 4, K. Kotov, Andreev 1, A. Kotov, Ostașcenko, Karlov 2, Kornev 2, Vasilev 1, Futsev, Maslennikov 2, Kamenev, Kosorotov 4. Antrenor: Vladimir Maksimov

Dinamo: Heidarirad, Missaoui – Vujic, Bannour 4, Alouini 5, Savenco, Asoltanei 4, Negru 1, Gavriloaia 1, Zulfic, Kuduz 6, Nantes 2, Jamali 1, Vrankovic 1, Mousavi 2, Shebib 3. Antrenor: Ștefan Constantin și Sebastian Bota

CS Dinamo, 12 octombrie 2019

Program competițional 11-17 noiembrie 2019

Baschet. Liga Națională (etapa 5), 11 noiembrie, ora 19:00: Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 8), 13 noiembrie, ora 20:00: IFK Kristianstad – Dinamo

Handbal. Cupa României (16-imi de finală / manșă unică), 17 noiembrie, ora 15:30: Dinamo – CSM București. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 3), 15 octombrie (ora 11:00) și 16 octombrie (ora 11:00): Dinamo – Corona Brașov. Bazinul Tolea Grințescu Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 6), 16 noiembrie, ora 17:00: Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 15 noiembrie: Belor Galați – Dinamo

Tenis. Turneul Campionilor, 11-17 noiembrie, Londra

Arte marțiale. Cupa României, seniori, tineret, juniori, 16 noiembrie, Voluntari

Haltere. Campionatul Național de seniori, 11-15 noiembrie, Bascov

Judo. Campionatul Național de tineret, 15-17 noiembrie, Deva

Taekwondo. Cupa României, seniori și juniori, Iași, 14-17 noiembrie, Iași

Tir. Campionatul Național de seniori – etapa a III-a, 13-18 noiembrie, Iași