Home Handbal masculin Handbal. Al optulea meci fără înfrângere. Dinamo, calificată matematic în play-offul Ligii Campionilor

Liga Campionilor, etapa 8: IFK Kristianstad – Dinamo 29-29 (16-17)

HM_Din_-_KristianstadHandbaliștii de la Dinamo au terminat la egalitate cu IFK Kristianstad, 29-29, într-un meci disputat în Suedia, în cadrul etapei a 8-a a Ligii Campionilor, suficient pentru a se califica în play-off-ul competiției. A fost al 8-lea meci fără înfrângere pentru campioana României în grupa D.

• Dinamo are 13 puncte (5 victorii și 3 egaluri) în grupă, ocupând locul 1

•  Campioana României mai are două jocuri de disputat în Liga Campionilor, cu Chekhovskie (acasă pe 20 noiembrie) și cu GOG (deplasare 1 decembrie)

•  Ante Kuduz a fost declarat jucătorul meciului din echipa noastră

Debutul de joc a fost într-un ritm destul de alert, iar cele două echipe au marcat aproape la fiecare atac. În primele 10 minute s-a depășit media de un gol pe minut, IFK și Dinamo reușind să meargă cap la cap până la scorul de 8-8. Imediat, Saeid Heidarirad a avut o primă intervenție care a făcut diferența, Gavriloaia a transformat reușita colegului într-un gol, iar campioana României a luat pentru prima dată avans de două goluri, 10-8. Dinamo și-a dublat avansul până în minutul 23, scor 15-11, dar la cabine a intrat cu 17-16.

La reluare, campioana României a avut același joc penetrant, dar două aruncări de la 7 ratate le-au permis gazdelor să preia inițiativa, 19-17 (min. 37). Jakov Vrankovic a spart gheața pentru alb-roșii în partea secundă și tot croatul i-a readus în avantaj la 21-20 (min. 42).

Portarii ambelor echipe au început să apere din ce în ce mai bine, iar evoluțiile lor au obligat și apărările să închidă culoarele și să ridice gradul de implicare. Astfel, nu s-a mai înscris chiar la foc continuu, iar cele două formații s-au succedat la conducere, până spre final când echipa gazdă a reușit să se desprindă din nou la două goluri, 28-26 (min. 57).

În ultimele secvențe, Dinamo a strâns rândurile, apărarea a funcționat perfect, iar Kuduz a restabilit egalitatea în minutul 59, scor 29-29. La ultimul atac al gazdelor, Heidarirad a avut o nouă paradă, dar la acest scor egal campioana României nu s-a mai grăbit, securizând rezultatul. S-a încheiat remiză, ceea ce reprezintă un obiectiv atins pentru Dinamo.

”Este un rezultat echitabil. În repriza a doua am făcut câteva greșeli tehnice, am avut 5-6 ratări de la șase metri și două aruncări de la 7 metri nefructificate, dar am reușit să manageriem bine finalul”, a declarat antrenorul Ștefan Constantin.

Kristianstad: Ingram, Kapellin - Birkefeldt, Canellas Reixach 3, Chrintz 3, Ehn 3, Einarsson 2, Freiman 2, Gudmundsson 3, Halen 3, Hallen, Henningsson 3, Jaballah 1, Jurmala Astrom, Nyfjall 3, Ocvirk 3. Antrenor: Ljubomir Vranjes

Dinamo: Heidarirad, Missaoui - Alouini, Bannour 3, Gavriloaia 4, Hossu, Jamali, Kuduz 6, Shebib 4, Mousavi, Nantes 3, Negru 3, Vrankovic 2, Vujic 2, Zulfic 2. Antrenori: Ștefan Constantin și Sebastian Bota

Pentru Dinamo urmează pe 20 noiembrie ultimul meci acasă din grupa D a Ligii Campionilor, cu rușii de la Chekhovskie Medvedi.

Până atunci, duminică, de la ora 15:30, Dinamo va juca meciul din prima fază a Cupei României cu CSM București, în Sala Dinamo.

CS Dinamo, 14 noiembrie 2019

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.