Liga Zimbrilor, etapa 2: CSM Bacău – DINAMO 30-35 (15-19)
Handbaliștii de la Dinamo au câștigat al doilea meci în Liga Zimbrilor. Jucătorii antrenați de Xavier Pascual s-au impus la Bacău în fața ambițioasei echipei locale, la finele unui meci în care au înscris 12 dintre cei 14 jucători de câmp de pe foaie. Dinamo a avut în permanență avantaj pe tabelă.
CSM BACĂU – DINAMO BUCUREȘTI 30-35 (15-19)
• Sala Sporturilor Bacău, 4 septembrie, ora 12:00
CSM Bacău: Saldatsenka, V. Rusu, Tamaș – G. Bujor 8, Sretenovic 7, Rotaru 6, Coric 6, Iordachi 2, M. Bujor 1, Brăescu, Stănică, Murariu. Antrenor: Sandu Iacob.
Dinamo: Ghedbane, Heidarirad – Negru 6, Dissinger 5, Bannour 5, Shebib 4, Bizău 3, Ghionea 3, Sorhaindo 2, Nantes Campos 2, Alouini 2, Racoțea 1, Humet 1, Popa 1, Militaru, Dedu. Antrenor: Xavier Pascual.
Arbitri: Ionuț Cazan și Gesur Suliman, ambii din Constanța
-----------------------------------------------------------------------
Declarații de la conferința de presă consemnate de Costin Alexandru (handbalmania):
Xavier Pascual: ”Sunt fericit că am câștigat meciul în fața unei echipe a Bacăului în fața căreia e mereu dificil să joci. Noi am făcut un joc bun în atac, dar în apărare nu am fost la un nivel satisfăcător. La acest moment, nu suntem la un nivel care să ne permită să jucăm în Champions League la maximum de performanță. Avem nevoie de timp, de meciuri tari în Champions League, vom avea un sezon foarte complicat, dar am deplină încredere în echipa mea.”
Saeid Heidarirad: ”În primul rând, felicitări echipei colegilor mei pentru victorie. Cred că am fi putut juca mult mai bine, având în vedere pregătirea pe care am făcut-o, dar toată lumea știe că Bacăul se luptă și joacă foarte bine pe teren propriu, chiar dacă sunt doar 6-7 jucători. Vreau să îi felicit pentru că au jucat foarte bine azi. Noi ne pregătim pentru Champions League, avem nevoie de timp pentru a ne ridica nivelul de joc, însă suntem la a doua victorie în campionat și sper să urmeze alte victorii. În ce privește integrarea noilor jucători, dacă aș spune că s-a realizat, n-ar fi adevărat. Ei au nevoie de timp pentru a se adapta la noua echipă și pentru a atinge cu toții un nivel înalt”.
Următorul meci al echipei Dinamo în campionat este programat vineri, 10 septembrie, ora 18:00, cu U Cluj-Napoca, devans din etapa a 7-a.
CS Dinamo, 4 septembrie 2021
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI