Home Handbal masculin HANDBAL. Pierdem în fața unei echipe mari

HANDBAL. Pierdem în fața unei echipe mari

Play-off, meci tur: DINAMO – THW Kiel 28-41 (11-19)

Zein_cu_KielCampioana României nu a avut nicio șansă în fața unei superechipe germane, care a jucat la cel mai înalt nivel la București. ”Cu Kiel avem șanse doar dacă noi jucăm 100%, iar ei nu prind cea mai bună zi”, a fost declarația lui Xavier Pascual înaintea acestui joc. Nici una dintre condiții nu a fost îndeplinită. Dinamo a rezistat doar primele zece minute (scor 5-5), după care Kiel și-a impus superioritea.

Dinamo a marcat prima, prin Gurbindo și a avut șansa unui 2-0, dar mingea nu s-a lăsat stăpânită de Kuduz. Kiel a început să toace însă mărunt atacul și apărarea dinamovistă și de la 5-5 (min. 10) s-a desprins la 11-6 în doar câteva minute, speculând greșelile din atac ale campionilor României. Până la pauză, diferența a ajuns la opt goluri, Kiel marcând cu toate liniile.

Repriza a doua a fost asemănătoare cu prima. Dinamo a avut un start în care a ținut piept adversarului 7-8 minute, după care scenariul primei reprize s-a repetat. Kiel s-a distanțat și s-a impus la diferență. Meciul s-a disputant în fața a 5000 de spectatori, care au susținut Dinamo până la fluierul final.

Returul va avea loc miercurea viitoare (19:45, ora României) la Kiel, pe o arenă ce poate găzdui peste 10.000 de spectatori.

Racotea_si_Sagosen

Xavier Pascual (antrenor): ”Sunt mândru de echipă pentru că a încercat să facă totul. Dacă am fi jucat împotriva unei echipe precum Kiel în faza grupelor avem o șansă, dar când jucăm într-o fază eliminatorie e complicat. Este important să înțelegem că trebuie să ne îmbunătățim pentru sezonul viitor. Noi am făcut niște greșeli în prima repriză, când am pierdut foarte multe mingi, iar în acel moment soarta meciului a fost decisă”.

Dinamo: Heidarirad, Ghedbane – Kuduz 6, Kasparek 6, Ali Zein 5, Pascual 5, Shebib 3, Kukic 2, Gurbindo 1, Militaru, Racoțea, Da Silva, Ghionea, Negru, Akimenko, Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pascual.

THW Kiel: N. Landin 1 gol, Mrkva – Sagosen 6, Zarabec 6, Johansson 6, Dahmke 5, Fraatz 4, Reinkind 3, Bilyk 3, Duvnjak 2, Wiencek 2, Ekberg 1, Pabst 1, Pekeler 1, Overby, M. Landin. Antrenor: Filip Jicha.

Arbitri: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (Cehia)

CS Dinamo, 23 martie 2023

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești