Home Handbal masculin HANDBAL. Joc solid, victorie extrem de importantă în Franța

HANDBAL. Joc solid, victorie extrem de importantă în Franța

EHF European League, etapa 2: Chambery Savoie Mont Blanc Handball – Dinamo București 21-28 (9-14)

20231024_elm_chambery_dinamo_3Campioana României a reușit a doua victorie consecutivă în grupa G a EHF European League, după un joc solid, în special în apărare. Jucătorii antrenați de Xavier Pascual au condus chiar și cu 10 goluri la Chambery (10-20, min 36), iar victoria lor nu a fost pusă niciun moment la încercare de echipa gazdă.

Meciul a început cu două apărări bune, care au făcut ca în minutul 10 tabela să arate doar 3-2 pentru Dinamo. Campioana României a condus din primul minut, iar Chambery a avut doar șansa de a egala de două ori (1-1 și 2-2).

Dinamo a avut o apărare foarte bună, elastică și bine organizată de Robert Militaru, dublată de un portar în formă – Cupara (13 intervenții / procentaj de 36%).

Victoria din Franța o menține pe Dinamo pe primul loc la golaveraj, Füchse Berlin impunându-se pe terenul celor de la Izvidac cu 34-22. În etapa a treia, campioana României va juca la Berlin, cu Füchse, pe 14 noiembrie.

Chambery: Hodzic, Ivic – Richert 3, Costoya 3, Goni 3, Peciña 2, Skube 2, Tissot 2, Brouzet 2, Abdebreiman 2, Traore 1, Anquetil 1, Frattaruolo, Bonnissol, Benterki, Jonsson. Antrenor: Erick Mathe.

DINAMO. Cupara (13 intervenții), Heidarirad – Buguleț, Dedu 1, Racoțea 1, Negru 1, Cindric, Alex Pascual 3, Kukic 4, Kasparek 4, Rosta 3, Kuduz, Humet 2, Akimenko 5, Ali Zein 4, Militaru. Antrenor: Xavier Pascual

Arbitri: Daniel Accoto Martins / Roberto Accoto Martins (Portugalia)

Eliminări: 6 min. Chambery / 10 min. Dinamo