Home Handbal masculin HANDBAL. Dinamo cedează la Berlin, în fața ”vulpilor”

HANDBAL. Dinamo cedează la Berlin, în fața ”vulpilor”

EHF European League , etapa 3: Fuchse Berlin – Dinamo 33-30 (16-11)

Rosta_la_BerlinCampioana României a pierdut primul meci în Grupa G a EHF European League, în fața liderului Bundesligii, echipă ce jucase cu doar două zile înainte finala IHF Super Globe (campionatul mondial al cluburilor). ”Nu am început bine în apărare, iar cu o echipă ca Fuchse, dacă o lași să se ducă la 4-5 goluri, este complicat”, a declarat antrenorul Xavier Pascual.

Prima repriză a fost echilibrată până în minutul 21, când tabela arăta 10-9 pentru Fuchse. Dinamo a suferit două eliminări consecutive, iar în 4 jucători nu a putut tine piept echipei germane. Liderul Bundesligii s-a desprins până la pauză la cinci goluri, profitând de câteva ratări în atac ale dinamoviștilor.

În partea a doua, ritmul a fost la fel de intens. Fuchse a pus o diferență de nouă goluri pe tabelă (25-16), dar Dinamo a luptat până la final, comprimând diferența la 3 goluri.

”În repriza a doua am încercat să schimb sistemul defensiv, dar nu a funcționat bine. Portarii nu au reușit prea multe parade și asta din cauza faptului că nu ne-am apărat bine. Important este că am comprimat diferența de scor la trei goluri, iar marți, 21 noiembrie, vom încerca să câștigăm meciul acasă la noi”, a declarat Xavier Pascual.

Fuchse Berlin: Milosavljevic, Ludwig – Tollbring, Lasse Andersson 1 gol, Lichtlein 4, Lindberg 2, Gidsel 6, Freihofer 10, Langhoff 3, Sauter, Av Teigum 3, Kopljar, Overby, Jacobs 1, Marsenic 3. Antrenor: Jaron Siewert

Dinamo: Cupara (7 intervenții), Heidarirad (1 intervenție) - Cenic, Dedu 2 goluri, Racoțea 1, Negru, Cindric 4, Alex Pascual 1, Kukic 4, Kasparek 5, Rosta 3, Kuduz 2, Akimenko 6, Bokhan, Ali Zein 2, Militaru. Antrenor: Xavier Pascual

Eliminări: 8 / 10 minute

Procentaj în atac: 44% / 43%

Procentajul șuturilor: 69% / 61%

Arbitri: Jonas Eliasson - Anton Palsson

CS Dinamo, 15 noiembrie 2023

19-25 februarie 2024

Handbal. EHF European League, Grupa Principală IV (etapa 2), marți 20 februarie, ora 19:45: Dinamo – CSM Constanța. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14, restanță), luni 19 februarie, ora 17:00: U Cluj – Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 18), vineri 23 februarie, ora 17:30: CSU din Suceava – Dinamo

Fotbal. Superliga (etapa 27), vineri 23 februarie, ora 20:00: CFR Cluj - Dinamo 1948

Volei feminin. Cupa României (semifinală), sâmbătă 24 februarie, ora 19:00: Dinamo – Rapid. Se dispută la Mioveni

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 24 februarie, ora 18:00: Dinamo – Rapid. Sala Dinamo

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00