Home Handbal masculin HANDBAL. Campioana României s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European League după o dublă victorie cu Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca)

EHF European League, play-off (retur): Bjerringbro-Silkeborg – Dinamo 24-27 (8-16). Scor general 64-58

20240402_Bjerringbro-Silkeborg_Dinamo-Bucuresti-34Dinamo a condus la Silkeborg din primul până în ultimul minut, cea mai mare diferență fiind de 9 goluri (17-8). Campioana României a avut un portar fabulos, Vladimir Cupara adunând la final 22 de intervenții și un procentaj de aproape 49%. În sferturi, Dinamo va întâlni o altă echipă daneză, Skjern Handbold, pe 23 și 30 aprilie.

Cupara a fost omul cheie al începutului de meci. Sârbul a fost imbatabil în primele minute, astfel că Dinamo s-a putut distanța la 4-0 și 8-2. Din nou a funcționat perfect relația cu pivotul, iar Cindric și Kukic au speculat fiecare breșă din apărarea adversă. Dinamo a condus cu 8 goluri la pauză.

”A fost cea mai bună repriză pe care am făcut-o în acest sezon”, a punctat Xavier Pascual.

În partea a doua, Dinamo s-a desprins la 10 goluri, dar, așa cum a fost și la București, echipa daneză nu a cedat și a început să comprime rezultatul, pe fondul paradelor portarului Lovkvist. Gazdele au ajuns la două goluri în spatele campioanei României, dar soarta meciului fusese deja tranșată de la pauză. Dinamo s-a impus chiar dacă a avut multe indisponibilități în lot.

”Sunt mândru de echipa mea, am meritat calificarea”, a mai spus Xavier Pascual.

20240402_Bjerringbro-Silkeborg_Dinamo-Bucuresti-04

Bjerringbro-Silkeborg: Lovkvist (18 intervenții), Sjostrand – Hallback 6, Lauge Schmidt 4, Friden 3, Bogojevic 3, Ilsoe 2, N. Nielsen 2, Lynggaard 2, P. Christensen 2, Toft Hansen, Lenbroch, Lyngso, M. Olsen, J. Jansen, Sand. Antrenor: Patrick Westerholm

DINAMO: Cupara (22 intervenții), Cozmaciuc – Buguleț, Dedu 1, Racoțea, Negru, Cindric 2, Alex Pascual 3, Kukic 3, Kasparek, Rosta 6, Kuduz, Humet 4, Akimenko 7, Bokhan, Ali Zein 1. Antrenor: Xavier Pascual

Arbitri: Javier Alvarez Mata, Yon Bustamante Lopez (Spania)

Delegat EHF: Bjorn Hogsnes

Sferturile de finală

Fuchse Berlin (GER) – HBC Nantes (FRA)

IK Savehof (SWE) – SC Flensburg Handewitt (GER)

DINAMO BUCURESTI (ROU) – Skjern Handbold (DEN)

Rhein Neckar Lowen (GER) – Sporting CP (POR)

20240402_Bjerringbro-Silkeborg_Dinamo-Bucuresti-22

CS Dinamo, 3 aprilie 2024

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948