Home Handbal masculin HANBDAL. Am ieșit cu capul sus din Palau Blaugrana

HANBDAL. Am ieșit cu capul sus din Palau Blaugrana

EHF Champions League, etapa 4: Barca – Dinamo 36-32 (19-14)

Ghionea_cu_Barca_2Campioana României la handbal a avut joi, 14 octombrie, meci de gală în EHF Champions League cu deținătoarea trofeului, în Palau Blaugrana din Barcelona. În fața unei echipe de vedete, în care a strălucit Dika Mem (12 goluri), Dinamo a reușit o evoluție bună, care ne dă speranțe în vederea partidei importante de la Zaporojie (21 octombrie). Cel mai bun marcator de la Dinamo a fost Ghionea – 7 goluri.

Meciul de la Barcelona a fost unul special pentru Xavier Pascual, Cedric Sorhaindo și Alex Pascual, care au revenit pentru prima oară în Palau Blaugrana, acolo unde au evoluat în ultimii ani. Xavier Pascual a fost primit cu ovații la intrarea în sală.

Xavier Pascual: ”Felicit Barcelona pentru victorie, mulțumesc fanilor noștri care au venit aici și ne-au împins permanent din spate, mulțumesc Palau Blaugrana, m-a făcut să mă simt incredibil la startul meciului. A fost un pic dificil pentru mine. Dar după startul meciului concentrarea mea a fost sută la sută. În ce privește meciul, Barca este mai bună. Dika Mem a arătat multă putere în prima repriză,m chiar dacă noi am încercat mai multe variante de apărare. Echipa a respectat planul stabilit și în repriza a doua ne-am îmbunătățit un pic jocul. Peste toate pot să spun că sunt mândru de echipa mea”.

Evoluția scorului: 4-1; 7-3; 10-6; 14-9; 17-12; 19-14 (pauză) // 23-17; 27-18; 30-22; 32-26; 34-29; 36-32

Dinamo: Ghedbane (11 intervenții), Lazăr – Ghionea 7, Alex Pascual 4, Nantes 4, Shebib 4, Gurbindo 3, Sorhaindo 3, Alouini 2, Dissinger 2, Bizău 2, Humet 1, Racoțea, Militaru, Bannour, Gavriloaia.

Barca: Perez de Vargas (14 intervenții), Maciel – Dika Mem 12, Gomez Abello 7, Makuc 6, Arino Bengoechea 2, Langaro Inoue 2, Fabregas 2, Frade 2, N’guessan 1, Fernandez Perez 1, Zein 1, Cenic, Thiago Petrus, Parera Ibanez, Richardson.