Home Handbal masculin Handbal. A patra victorie in campionat, repetitie pentru Liga Campionilor

Handbal. A patra victorie in campionat, repetitie pentru Liga Campionilor

Liga Națională, etapa 4: Dinamo – HC Vaslui 33-24 (14-13)

Gavriloaia_cu_VasluiHandbaliștii de la Dinamo au avut parte de o repetiție bună înainte de meciul cu Gorenje, din Liga Campionilor (sâmbătă, ora 20:00, sala Dinamo). Campionii au întâlnit o echipă ambițioasă și bine pregătită, adepta unui joc în viteză, care a rezistat mai bine de 45 de minute. Alb-roșiii au avut însă un final debordant.

Dinamo a început perfect, cu 5-1, dar Vasluiul a revenit în joc, grație unui joc eficient pe contraatac. Oaspeții au egalat în minutul 21, scor 9-9, dar Descat și Allahkaram Esteki au păstrat campioana în avantaj până la pauză.

În partea secundă, Vasluiul a reușit să treacă în avantaj de dăuă goluri, 15-17 și 16-18, dar Dinamo a venit ca un tăvălug peste echipa adversă și a punctat la foc continuu în ultimele 15 minute. S-a terminat 33-24, iar atenția se mută către jocul cu Gorenje.

Pentru Dinamo au marcat: Descat 9, Komogorov 8, A. Esteki 6, Gavriloaia 3, S. Esteki 2, Gayduchenko 1, Boskovic 1, Mousavi 1, Bera 1, Mocanu 1.

Dinamo are punctaj maxim în campionat după patru etape (12 p) și rămâne în fotoliul de lider.