Home Handbal masculin Handbal. Cupa EHF. Dinamo - victorie uriasa in Spania

Handbal. Cupa EHF. Dinamo - victorie uriasa in Spania

Un articol de Florin Vasiliu

BM Fraikin Granollers – Dinamo București 28-29 (20-13)

echipa_cu_granollersLa primul meci din cadrul Grupei A a Cupei EHF, Dinamo București a reușit să învingă în deplasare formația spaniolă Fraikin BM Granollers. A fost un meci cu două reprize diametral opuse ca evoluție pentru jucătorii alb-roșii. Aceștia au făcut o primă repriză dezastruoasă, în care nu le-a ieșit mai nimic în atac, iar apărarea a fost mai mereu surprinsă de combinațiile adversarului.

Gazdele nu au iertat şi au profitat de orice eroarea a dinamoviștilor, marcând atât pe contraatac, cât şi din atac pozițional prin angajări către oamenii de semicerc. În asemenea condiții, nici portarii nu şi-au putut ajuta echipa prea mult. Cei trei ultimi apărători au adunat împreună 4 intervenții timp de 30 de minute. Diferența pe tabela de scor a crescut treptat, astfel că spaniolii conduceau în minutul 23 cu scorul de 17-7.

Intrarea lui Mousavi lângă Savenco a dat un plus de agresivitate defensivei, iar Ragot, Asoltanei şi Câmpan au dat un suflu nou atacului. Dinamo a redus din diferență şi astfel scorul la pauză indica 20-13 în favoarea spaniolilor. Cu Vrankovic avertizat deja cu două eliminări de câte două minute, cu ratări în situații clare de unu contra unu cu portarul advers, cu două aruncări de la 7 m irosite, cu o apărare de nerecunoscut, în condițiile unui meci în deplasare, cu douăzeci de goluri primite până la pauză şi multe altele... nimeni nu mai acorda vreo șansă echipei bucureștene în acest joc.

Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 4 – 1 min 5, 7- 4 min 11, 10 – 5 min 14; 13 - 6 min 19; 17 - 7 min 23; 18 – 8 min 25; 20 – 13 min 30.

Partea a doua a jocului a adus în Palatul Sportului din Granollers o altă formație oaspete. Aceasta a prezentat o adevărată lecție de demnitate şi curaj, de a nu te resemna în faţa oricărei diferențe de scor şi de a lupta cu bărbăţie si încredere în forțele tale până la fluierul final. Cu o mobilizare exemplară şi cu doi apărători centrali deosebit de montați (Savenco şi Mousavi) câinii au tăiat elanul gazdelor şi i-au obligat să greşească.

In faza ofensivă, lui Şandru, care a dus greul primei parți, i s-au adăugat Ragot şi Vrankovic. Aceștia au şi marcat primele trei goluri ale reprizei secunde, dând deșteptarea şi reducând diferența pe tabela la numai patru lungimi. Ultimele 10 minute au fost minutele de graţie ale dinamoviștilor.

Diaw, intrat în locul lui Vrankovic, a fost o mutare inteligentă, sporind agresivitatea şi mobilitatea defensivei, dar şi eficienţa în faza ofensivă. Francezul a reușit în aceste minute de joc două intercepții, a dat pasul decisiv la golul lui Câmpan (26-24), a blocat împreună cu Mousavi, a pus presiune pe interul stânga advers şi l-a forțat să arunce pe lângă poartă, a marcat un gol printr-o aruncare surprinzătoare de la şold de la nivelul interului stânga (27-26), a luat o acțiune pe cont propriu şi a marcat din inter dreapta (28-28). În final şi-a asumat răspunderea aruncării la poartă cu o execuție pretențioasă cu săritură pe ambele picioare, din postura de conducător de joc, înscriind golul cu care Dinamo câștigă primele două puncte în faza grupelor.

Iată şi evoluția scorului repriza a doua: 20 – 16 min 32; 22 – 17 min 36; 24 18 min 40; 26 – 22 min 45; 26 – 24 min 53; 28 -27 min 59; 28-28 min 59; 28-29 min 60.

Marcatori: Şandru 5 goluri; Ragot 5 (1/7 m); Asoltanei 4 g; Diaw 3 g; Mousavi 3 g; Vrankovic 3 g; Câmpan 3 g; Băluţ 1 g; Mironescu 1 g; Mocanu 1 g.

Eliodor Voica (antrenor Dinamo): "Când ești condus cu 10 goluri poate nu mai ai multe speranțe. Dar s-a dovedit că forța grupului este cea mai puternică armă a noastră. Am reușit după pauză să arătăm ca o echipă adevărată, cu dăruire și ambiție, Aș vrea să-i felicit pe băieți pentru modul în care au luptat și că au crezut până la final în șansa lor. Granollers este o echipă cu tradiție, dintr-un campionat puternic, și nu se poate spune că nu știe să gestioneze un avantaj pe tabelă. Sper ca acest succes să ne dea mai mult curaj atât în Cupa EHF, cât și în campionat".

Iată şi clasamentul grupei A după prima rundă:

1 SC Magdeburg 1 1 0 0 25-19 +6 2 pct

2 Dinamo București 1 1 0 0 29-28 +1 2 pct

3 Fraikin BM Granollers 1 0 0 1 28-29 -1 0 pct

4 Aalborg Handball 1 0 0 1 19-25 -6 0 pct

Felicitări băieți! Ați dat dovadă de tărie de caracter!

Felicitări şi celor doi francezi, decisivi pentru echipele lor de club, Ibrahima Diaw (Dinamo București) şi Alison Pineau (HCM Baia Mare), care au reușit să marcheze prin execuții spectaculoase golurile victoriilor româneşti în Cupele Europene!

CS Dinamo, 15 februarie 2016

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.