Home Handbal masculin Handbal - Cupa României. Calificare la pas

Handbal - Cupa României. Calificare la pas

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Optimi de finală: Dinamo București – Poli Timișoara 29-24 (13-9)

Foto_handbalÎn optimile Cupei României, competiție ce se desfășoară sub formă de turneu la Ploiești, C.S. Dinamo București şi-a respectat blazonul şi a eliminat Poli Timișoara. Echipa de pe Bega, măcinată de accidentări şi cu gândul la evitarea barajului, nu a contat în joc decât 20 de minute în partida disputată miercuri. Sebastian Bota, antrenorul alb roșilor, a găsit o formulă ofensivă cu o linie de nouă metri, Nicolae-Şandru-Chiruţ, foarte incisivă, care a creat mari probleme apărării adverse. Cei trei au marcat 10 din cele 13 goluri reușite de dinamoviști până la pauză. De remarcat şi apărarea agresivă 3-2-1, bine dublată de intervențiile spectaculoase ale tânărului portar Makaria. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 3-2 (min. 5); 4-4 (min. 11); 6-7 (min. 15); 9-9 (min. 19); 13-9 (min. 29, scor la pauză).

În partea a doua, alb roșiii se apără bine şi chiar dacă rămân în inferioritate reușesc să nu primească gol, asta şi datorită evoluției de excepție a tânărului Makaria. Dinamo se desprinde şi câștigă la pas, trecând în sferturile de finală ale Cupei României, unde va întâlni Știința Dedeman Bacău. Evoluția scorului în repriza a doua: 17-10 (min. 35); 20-12 (min. 40); 22-16 (min. 44); 25-17 (min. 50); 27-21 (min. 55); 29-24 (min. 60, scor final).

Marcatori: Şandru 8 goluri, Chiruţ 6, Niţu 5, Nicolae 4, Mocanu 2, Savenco 1, Băluţ 1, Mironescu 1, M. Răpciugă 1.

Iată şi rezultatele din celelalte întâlniri:

Știința Mun. Dedeman Bacău I - Știința Mun. Dedeman Bacău II 42-33 (24-12)

C.S.A. Steaua București – H.C. Victoria București 39-17 (13-9)

C.S.M. Călărași – C.S.M. București 33-37 (19-17)

H.C.M. Constanţa – Energia Lignitul Tg. Jiu 42-31(20-18)

Universitatea Suceava – A.S.C .Potaissa Turda 30-32 (12-15)

C.S. Caraş Severin – H.C .Vaslui 34-18 (16-6)

H.C. Odorhei – H.C.M. Minaur Baia Mare 29-27 (15-15)

C.S.M. București s-a calificat în faţa mult mai experimentaților adversari de la C.S.M. Călărași (tânărul Negru reușind să înscrie de 12 ori, iar de partea cealaltă veteranul Rică Pîrîianu, 38 de ani, 7 goluri). Steaua şi Bacău au avut adversari facili şi așteaptă mult mai odihniți meciurile din sferturi. A.S.C. Potaissa Turda a muncit mult pentru a obține calificarea în faţa ultimei clasate în Liga Națională, Universitatea Suceava. Campionii de la H.C.M. Constanţa au avut adversar doar în prima repriză, gorjenii cedând în partea a doua, când formația de la malul mării a făcut un adevărat show handbalistic. În cel mai echilibrat duel al optimilor, H.C.M. Minaur Baia Mare a eliminat Odorheiul. Golgheterul Grasu a reușit să marcheze 10 goluri şi să-şi ducă echipa în sferturi. Surpriza se numește H.C. Vaslui, divizionara A reușind să trimită acasă mult mai titrata echipă C.S. Caraş Severin. Iată şi meciurile sferturilor de finală: C.S.A. Steaua București - C.S.M. București, H.C.M. Constanţa - A.S.C. Potaissa Turda,  H.C .Vaslui - H.C.M. Minaur Baia Mare, Știința Mun. Dedeman Bacău – C.S. Dinamo Bucureşti.

Întâlnim deci joi, 6 martie, cu începere de la ora 14:00, în sala Olimpia din Ploiești, vicecampioana României şi chiar dacă moldovenii de la Știința Dedeman Bacău pornesc ca favoriți, băieții noștri sunt hotărâți să răstoarne calculele hârtiei, să-şi joace șansa până la ultimul fluier al arbitrilor şi să se califice în semifinalele competiţiei. Suntem alături de ei şi le urăm multă baftă!