Home Handbal masculin Handbal. Dinamo, calificare superba in finala Ligii Nationale

Handbal. Dinamo, calificare superba in finala Ligii Nationale

Semifinale, meci 3: Dinamo – HC Dobrogea Sud Constanța 30-25 (15-13)

Semifinale_Din-Dogrogea_30-25.jpgHandbaliștii de la Dinamo își continuă marșul spre al doilea titlu național consecutiv. Jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota s-au calificat în finala Ligii Naționale, după ce au învins cu 30-25 pe Dobrogea Sud, în meciul al treilea al semifinalei. Ciprian Șandru a fost principalul marcator, cu 9 goluri.

Meciul decisiv s-a desfășurat în Sala Dinamo și a avut parte de o atmosferă de ”liga campionilor”. Peste 1200 de suporteri dinamoviști au purtat spre victorie echipa alb-roșie, care a început în stil de mare campioană. Cu o apărare de netrecut și Ionuț Irimuș din nou inspirat între buturi, Dinamo s-a desprins din start la 3-0. Oaspeții au marcat prima dată abia în minutul 8, la 3-1, dar Dinamo și-a continuat recitalul până la un avantaj de șase goluri: 9-3 (min. 16), 10-4 (min. 17) și 11-5 (min. 19).

N-a fost să fie însă o victorie lipsită de emoții. Câteva erori în atac ale alb-roșiilor le-au permis oaspeților să comprime scorul, 11-8 (min. 23) și 13-12 (min. 28). Dinamo a intrat totuși cu avantaj de două goluri la pauză, după ce Șandru e fructificat o aruncare de la 7 metru în ultimele secunde ale primei reprize.

În partea a doua, Dinamo și-a mărit din nou avantajul, 18-14 și 20-15 (min. 39). Meciul a curs intens, Dobrogea s-a mai apropiat de trei ori la două goluri, dar valoarea campionilor și-a spus la final cuvântul.

Eliodor Voica, antrenor Dinamo: ”Dobrogea Sud este o echipă valoroasă, cu jucători experimentați și nu a venit la București din postura de victimă. Vreau să felicit ambele echipe pentru calitatea jocului prestat. Pe jucătorii noștri îi felicit pentru dăruire și pentru că au dovedit că știu să gestioneze un meci cu miză. Din acest punct de vedere a contat și expertiența din Liga Campionilor. Indiferent pe cine vom întâlni în finală nu va fi un duel ușor”.

Dinamo este prima echipă calificată în finala Ligii Naționale. Cealaltă finalistă se va stabili în urma celei de a doua semifinale, dintre Potaissa Turda și CSM București. După două jocuri, scorul e egal, 1-1. Decisivul va avea loc săptămâna viitoare, la Turda.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș - Șandru 9, Ragot 6, A. Esteki 4, Mironescu 3, Vrankovic 3, Mocanu 2, Bera 2, Cîmpan 1, Capotă, Savenco, Asoltanei, Mousavi, Șania, S. Esteki.

Pentru Dobrogea Sud au marcat: Cutura 8, Vujadinovic 5, Toma 3, Nistor 2, Moisa 2, Rakcevic 1, Crnoglavac 1, Nikolic 1, Bologa 1, Buricea 1.

CS Dinamo, 18 mai 2017

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.