Home Handbal masculin Handbal. Dinamo face istorie: victorie la Thun si calificare in barajul pentru optimile Ligii Campionilor

Liga Campionilor, etapa 10: Wacker Thun – Dinamo 29-33 (13-14)

Din_vs_Ablanca_A_017Dinamo a încheiat en-fanfare meciurile din Grupa D a Ligii Campionilor. Trupa din Şoseaua Ştefan cel Mare a câştigat jocul din deplasare cu Wacker Thun, scor 33-29 şi s-a calificat în play-off-ul pentru optimile de finală ale competiţiei supreme la nivel de cluburi. Nicio altă echipă masculină din România nu a mai ajuns atât de departe în noul format al Ligii.

Dinamo are 14 puncte în clasament, la fel ca şi Wisla Plock, însă le este superioară polonezilor la meciurile directe. Campioana României mai aşteaptă meciurile de sâmbătă şi duminică, Ademar Leon - Elverum (1 decembrie, Grupa D) şi Silkeborg - Sporting Lisabona (2 decembrie, Grupa C), pentru a cunoaşte adversarul pe care îl va întâlni în play-off (tur-retur) în februarie anul viitor.

♦Bannour a revenit pe teren după accidentare și a fost omul primei reprize, cu 6 goluri. Tunisianul a fost tamponat înainte de pauză de un adversar și nu a mai intrat până la final

♦Saeid Heidarirad a fost din nou fabulos în poartă. Iranianul a marcat un gol de pe un semicerc pe celălalt și a terminat meciul cu 38% sută procentaj (41% în repriza secundă)

♦Dinamo va câștiga grupa, dacă Ademar Leon nu pierde pe teren propriu cu Elverum

Dinamo s-a desprins repede la 5-2, însă în pofida startului favorabil miza jocului s-a resimțit din plin în tabăra dinamovistă. Astfel, Wacker Thun a revenit și a trecut la conducere, scor 9-7 în minutul 18. A fost momentul în care și-a intrat în rol Amine Bannour. Interul tunisian, care a lipsit la ultimele două meciuri ale campioanei României din cauza unei probleme musculare, a marcat la foc continuu până la pauză, menținând Dinamo în avantaj. Golurile lui, dar mai ales intervențiile portarului Saeid Heidarirad au făcut ca la pauză Dinamo să intre cu avantaj de un gol, 14-13. Din păcate, la ultimul gol înscris, chiar înainte de pauză, Bannour a fost tamponat dur de un adversar și nu a mai putut reveni în teren după pauză.

În repriza a doua, Dinamo s-a descătușat. Komogorov a suplinit absența lui Banjour, Gavriloaia a jucat impecabil în extrema dreaptă, Szasz s-a bătut cu folos pe semicercul advers (2 goluri și câteva aruncări de la 7 metri scoase), iar toți ceilalți s-au completat reciproc, cu un spirit de echipă la nivel ridicat. Acest aspect s-a văzut în special în apărare, unde ”căpitanul” Savenco și-a mobilizat perfect colegii.

Peste toți a fost însă Heidarirad, care a reușit chiar să și marcheze din poartă în poartă la jumătatea reprizei secunde, când scorul era numai 19-17 pentru Dinamo.

Campioana României s-a distanțat decisiv în ultimele zece minute. Mai întâi la patru goluri (27-23), apoi la cinci (29-24), ambele ”sprinturi” venind din mâna lui Gavriloaia. Când tabela a arătat șase goluri în plus, 31-26, ”câinii” au redus turația, savurând ultimele secunde de joc alături de cei 60-70 de suporteri fantastici care au făcut deplasarea pe cont propriu în Elveția.

Însă nu toți jucătorii au lăsat scutul jos. În ultimul minut, Heidarirad a avut trei intervenții în situații de ”unu la unu”, ca pentru a nu lăsa interpretări vizavi de ”omul meciului”.

Prin această calificare, Dinamo a făcut istorie, fiind prima echipă masculină din România care ajunge în barajul pentru optimile Ligii Campionilor.

Ștefan Constantin (antrenor Dinamo): ”Ne-am dorit să ne calificăm în faza următoare și am reușit să ne atingem obiectivul. Am avut un suport uriaș din partea fanilor noștri, care au făcut deplasarea la Thun”.

Wacker Thun – Dinamo 29-33 (13-14)

M. Winkler, Wick - Holm 5, Felder 1, Raemy 5, Daehler 2, Suter 2, Giovanelli, Lanz 6, R. Caspar, Friedli 2, Simon Huwyler, Guignet 1, Stefan Huwyler, Manse 3, Witternbach 2.

Heidarirad, Missaoui, Grigoraș - Descat 2, Bannour 6, Alouini 5, Savenco, Szasz 2, Negru 1, Gavriloaia 4, Șandru, Komogorov 5, Zulfic 3, Kuduz, Mousavi 2, Acatrinei 2.