Home Handbal masculin Handbal. Dinamo isi regleaza tirul: victorie cu CSU Suceava

Handbal. Dinamo isi regleaza tirul: victorie cu CSU Suceava

Liga Națională, etapa 16: Dinamo – CSU Suceava 25-24 (13-8)

HM_Dinamo_-_CSU_Suceava_25-24Handbaliștii de la Dinamo au obținut duminică prima victorie de la reluarea campionatului. Deși tabela a arătat la final un singur gol în favoarea alb-roșiilor (25-24), problema învingătoarei nu s-a pus niciun moment în final. Dinamo a condus cu 25-22 când mai erau două minute de joc și numai lipsa de concentrare din final a făcut ca oaspeții să reducă din diferență.

Meciul a început într-o notă echilibrată, cele două echipe mergând cap la cap până aproape de finalul primei reprize, când Dinamo a reușit să marcheze de patru ori consecutiv, fără să primească gol: 13-8 scorul pauzei.

În partea a doua, diferența a crescut până la șapte goluri, 20-13 ultima dată (min. 42). În minutul 45, alb-roșii încă aveau avantaj liniștitor, 22-16, însă a urmat o perioadă mai puțin fastă, cu multe ratări (inclusiv de la 7 metri), iar oaspeții au avut ocazia să revină în joc. Suceava a ajuns până la două goluri în spatele campionilor, însă Dinamo a avut experiența necesară pentru a-și securiza victoria.

Meciul a început cu un minut de reculegere în memoria fostului jucător dinamovist Novak Boskovic. În vârstă de 29 de ani, acesta a decedat duminică dimineață, în casa personală din Crvenka (Serbia). Neoficial, jucătorul s-ar fi sinucis cu un pistol pe care îl deținea legal. Novak Boskovic a jucat aproape patru luni la Dinamo, în sezonul 2017-2018 (până în luna noiembrie 2017), marcând 27 de goluri în Liga Națională și 10 în Liga Campionilor.

Dinamo: Heidarirad, Missaoui, Grigoraș - Descat 5, Komogorov 5, Negru 3, Gavriloaia 3, Szasz 2, Zulfic 2, Kuduz 2, Șandru 1, Savenco 1, Bannour 1, Mousavi, Acatrinei, Dima.

Pentru Suceava au înscris Ciubotariu 5, Golubovic 3, Burlacu 3, A. Petrea 3, Lakovic 3, M. Sandu 3, Costea 2, Tîrzioru 1, Erhan 1.

Dinamo are 27 de puncte în clasament (locul 7).