Home Handbal masculin HANDBAL. Dinamo, victorie superbă cu GOG. Ante Kuduz - ”Player of The Match”

HANDBAL. Dinamo, victorie superbă cu GOG. Ante Kuduz - ”Player of The Match”

Makineseeker EHF Champions League, etapa 13: Dinamo – GOG 30-27 (14-13)

ante_kuduz_cu_GOGDinamo a înregistrat joi, 23 februarie, cea de-a cincea victorie în grupa A din EHF Champions League, 30-27 cu campioana Danemarcei, GOG. Cu 9 goluri marcate, Ante Kuduz a fost declarat ”Player of The Match” în partida care a fost capul de afiș al etapei (Match of The Week). O evoluție excepțională a avut și portarul Saeid Heidarirad (15 intervenții / 35,7%).

Dinamo a condus cea mai mare parte a jocului. S-a desprins în prima repriză la trei goluri (8-5, 9-6, 10-7), dar echipa daneză a revenit, comprimând scorul. La  pauză a fost diferență de numai un gol, iar în partea a doua danezii chiar au egalat la 15. Dinamo a profitat însă de intervențiile lui Saeid pentru a se desprinde din nou, de data aceasta decisiv. În acest meci, linia de 9 metri a fost cea a făcut diferența în atac, Ante Kuduz (9 goluri) și Stanislav Kasparek (6 goluri) fiind principalul pericol pentru poarta adversă. Diferența maximă în meci a fost de 6 goluri: 26-20 și 28-22.

Dinamo s-a impus meritat în meciul cu GOG, într-o atmosferă superbă creată de peste 4200 de spectatori. Campioana României a acumulat 13 puncte în Grupa A și așteaptă ultima etapă pentru a-și cunoaște adversarul din play-off. Pe 2 martie, Dinamo va juca în deplasare la Magdeburg, în timp ce GOG va evolua pe teren propriu împotriva celor de la HC PPD Zagreb (1 martie).

Xavier Pascual: ”Sunt mândru de echipa mea și fericit de această victorie, pentru că trecem printr-un moment dificil. Toate echipele au avut probleme cu accidentările în timpul acestui sezon, dar la noi acum este vârful. Este uimitor să câștigi astfel în fața unei echipe precum GOG. Chiar dacă știu că și ei sunt în sitiuația noastră. Avem 13 puncte în grupă, ceea ce este incredibil”.

Dinamo: Heidarirad, Ghedbane – Kuduz 9, Kasparek 6, Da Silva 3, Pascual 3, Akimenko 3, Ghionea 2, Humet 2, Shebib 2, Militaru, Racoțea, Gurbindo, Negru, Kukic, Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pascual.

GOG: Dorgelo, Tullin – Pedersen 6, Jorgensen 4, Leger 4, Jakobsen 2, Tollbring 2, Madsen 2, Rasmussen 2, Als 2, Cehte 2, Lykke 1, Dreyer, Clausen. Antrenor: Nicolej Krickau.

CS Dinamo, 23 februarie 2023

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești