Home Handbal masculin Handbal. Dominare totala: victorie categorică la Constanta si prima sansa la titlu

Liga Națională, finala (meci 1): HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo 26-33 (10-15)

dinamo_echipa_handbalAmine Bannour a fost de neoprit în succesul uriaș de la Constanța. Interul tunisian a marcat 14 goluri. Antrenorul Ștefan Constantin e însă ponderat: ”Lupta nu s-a încheiat!”

Handbaliștii de la Dinamo au făcut un pas mare spre al patrulea titlu național consecutiv, după ce s-a impus cu 33-26 pe terenul echipei HC Dobrogea Sud Constanţa, în primul meci al finalei. Jocul doi al seriei va avea loc peste o săptămână (22 mai), în Ştefan cel Mare, iar cu un nou succes Dinamo intră în posesia trofeului.

Dinamo a dovedit miercuri, la Constanţa, că este cea mai valoroasă echipă din campionatul intern. Chiar dacă HC Dobrogea Sud Constanța a câștigat sezonul regulat (Dinamo a fost pe locul 2), ierarhia a fost influențată de lupta pe care alb-roșiii au dus-o în Liga Campionilor, unde concentrarea a fost maximă.

Primul meci al finalei a fost dominat clar de Dinamo, care a avut avans chiar și de nouă goluri în repriza secundă. Jocul a fost echilibrat în primele 15 minute, perioadă în care coordonatorul Kamel Alouini a suferit două eliminări. HC Dobrogea Sud a profitat de această situație și s-a desprins la 7-5 (min. 13), însă imediat a început recitalul lui Amine Bannour. Interul dreapta a marcat la foc continuu, iar Dinamo a trecut la conducere. Pe finalul primei reprize, portarul iranian Saeid Heidarirad a avut trei intervenții consecutive, cu care a ajutat echipa să intre la cabine la adăpostul unui avantaj important, 15-10.

Constanţa nu a renunţat la luptă în partea a doua și s-a apropiat la două goluri, 18-20 (min. 46), însă Nicu Negru cu două goluri de efect și pivoții noștri Dan Savenco și Mousavi au făcut diferența: 18-14 (min. 49). Au urmat încă patru minute în care gazdele au fost groggy. Missaoui a închis poarta, iar diferența a ajuns la 9 goluri, 19-28 (min, 53). Din acel moment nu s-a mai pus problema câștigătoarei, ci doar a diferenței de la final, care a fost de șapte goluri: 26-33.

”Lupta nu este încă încheiată. A fost un joc foarte bun, dar avem experiența anului trecut, când am câștigat primul meci la Steaua, dar am pierdut meciul al doilea la noi acasă”, a declarat antrenorul Ștefan Constantin.

Următorul meci al finalei este programat pe 22 mai, la ora 18:05, la Sala Dinamo. În cazul unui succes, Dinamo își va trece în cont al 16-lea titlu național din istorie, al patrulea consecutiv.

Dinamo: Heidarirad, Missaoui - Bannour 14, Negru 3, Komogorov 3, Gavriloaia 3, Mousavi 3, Alouini 3, Descat 2, Savenco 1, Kuduz 1, Szasz, Dima, Zulfic, Șandru, Acatrinei.

Pentru Dobrogea Sud au marcat: Kevic 5, Buricea 5, Chikovani 4, Malinovic 3, Cutura 3, Nikolici 3, Nistor 2, Mladenovic 1.

CS Dinamo, 16 mai 2019

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.