Home Handbal masculin Handbal. Egal la Calarasi, locul intai consolidat

Handbal. Egal la Calarasi, locul intai consolidat

Liga Națională, etapa 22: Dunărea Călărași – Dinamo 29-29 (16-14)

ragot_cu_OdorheiHandbaliștii de la Dinamo au încheiat la egalitate partida disputată vineri în deplasare cu Dunărea Călărași, în etapa a 22-a a Ligii Naționale. Gazdele au egalat în ultimele 12 secunde, printr-o aruncare de la 7 metri. Dinamo rămâne lider detașat, cu 53 de puncte, cu zece mai mult decât următoarea clasată, Potaissa Turda.

Având locul întâi asigurat la finele sezonului regulat, Dinamo a început fără nerv partida de la Călărași, astfel că gazdele au avut șansa de a se distanța la cinci goluri, 10-5. Antrenorii dinamoviști au făcut câteva schimbări, cu Ragot introdus în centru, și jocul s-a strâns. Campioana a recuperat până la un gol în spatele Dunării. La pauză, gazdele au intrat cu avantaj de două goluri, 16-14.

În partea a doua, Dinamo a dovedit că este echipa mai puternică. În poartă a intrat Grigoraș (Ionuț Irimuș a fost titular pentru prima oară în ultimele luni), iar intervențiile lui Fane, între care și două aruncări de la 7 metri, au făcut diferența. După șapte minute de la reluare, alb-roșiii au egalat (18-18) și au trecut la conducere de un gol, rămânând la timonă până aproape de final. Dinamo a avut de mai multe ori avantaj de două goluri, ultima dată cu un minut și jumătate înainte de terminarea partidei (29-27). Gazdele au egalat însă într-un final pe muchie de cuțit.

Dinamo va juca etapa viitoare pe teren propriu, cu HC Vaslui, pe 15 martie.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș  - Ragot 6, Vrankovic 5, Mocanu 4, Sajad Esteki 3, Cîmpan 3, Șandru 3, Allahkaram Esteki 2, Mironescu 1, Savenco 1, Asoltanei 1, Capotă, Bera, Mousavi.

CS Dinamo, 11 martie 2017

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.