Home Handbal masculin Handbal. La 60 de minute de o calificare istorica

Handbal. La 60 de minute de o calificare istorica

Liga Campionilor, etapa 9: Dinamo – Riihimaen Cocks (Fin) 24-22 (13-12)

Dinamo_vs_Riihiamen_17Handbaliștii de la Dinamo au obţinut un nou succes important în grupa D a Ligii Campionilor, 24-22 cu Riihamaen Cocks, la capătul unui meci jucat în sala propriu într-o atmosferă absolut fabuloasă. Campioana României încheie grupa fără să piardă vreun punct pe teren propriu și a ajuns la numai 60 de minute de calificarea în faza următoare. În ultimul meci, Dinamo are nevoie de o rezultat pozitiv la Thun (Elveția).

Dinamo Bucureşti parcurge un sezon de istoric în Liga Campionilor. În pofida unor probleme de efectiv (lipsa interului dreapta Amine Bannour), campioana României a reușit să-și treacă în cont cea de a șasea victorie din Grupa D, în fața unui adversar care, fără a avea nimic de pierdut, a jucat dezinvolt și a obligat echipa dinamovistă să se întrebuințeze până la fluierul final. Testul a fost trecut însă cu brio, iar un mare merit pentru această victorie îl au şi suporterii dinamoviști, care au creat din nou o atmosferă fantastică.

Dinamo a arătat miercuri că a depășit efectele thrillerului de la Elverum, dar și oboseala drumului, reușind un meci solid, în special în apărare. În atac, Komogorov a fost omul începutului de meci, cu goluri de clasă mondială înscrise de la distanţă. Riihimaen Cocks s-a ținut însă scai de dinamoviști, păstrând echilibrul pe tabelă.

În minutul 10, Dinamo a rămas fără doi oameni mai puţin pe teren, dar a câştigat pe acest interval cu 2-1. Apoi, portarul Saeid Heidaridad a făcut adevărate minuni în poartă. El a terminat prima repriză cu procentaj de 42%, astfel că a fost ovaţionat de suporteri în repetate rânduri.

Dinamo_vs_Riihiamen_5

Dinamo a intrat cu 13-12 în avantaj la cabine, diferenţa maximă atinsă fiind de trei goluri, 9-6 şi 10-7. Şi avea să rămână şi diferenţa maximă din meci, pentru că în partea secundă partida a fost şi mai strânsă. S-a jucat la sacrificiu, așa cum a fost şi plonjonul lui Descat (cel maio bun marcator dinamovist în acest meci - cu 7 reușite), în minutul 50, care a sărit după o minge ce părea pierdută, la scorul de 20-19.

Cocks a egalat în minutul 52 la 21-21, cu un om în plus pe teren, dar Kamel Alouini a dovedit că este un centru de rasă, pur-sânge, şi a luat jocul pe cont propriu în atac, înscriind de la distanţă. Tunisianul a venit cu ruperi de ritm şi a marcat atunci când echipa avea mai mare nevoie.

Dinamo a făcut sprintul decisiv spre victorie pe mâna unui alt tunisian. Makrem Missaoui a intrat pe final şi a avut trei parade absolut superbe. Intervenţiile lui au dat startul la fiesta. Campioana României a câştigat cu 24-22 şi a ajuns la 60 de minute de calificarea în play-off.

Dinamo_vs_Riihiamen_30

Dinamo – Riihimaen Cocks 24-22 (13-12)

Missaoui, Grigoraş, Heidaridad – portari; Descat 7, Alouini 5, Savenco, Szasz 1, Negru 2, Şandru, Gavriloaia 3, Komogorov 6, Zulfic, Kuduz, Mousavi, Acatrinei

Morkunas, Shitsko – portari; Udd, Tamminen 1, Lukyanchuk, Zupanjac, Syrjala, Novoselov 4, Ronnberg 9, Neniţă 4, Puljizovic 2, Kovalenko, Basaric 2, Tsitou