Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională. Continuăm pentru bronz. Capul sus, băieți!

Handbal. Liga Națională. Continuăm pentru bronz. Capul sus, băieți!

Semifinale play-off, meciul 3: H.C.M. Minaur Baia Mare - Dinamo București 21-21 (12-13), 6-3 la penaltyuri

H_Din-BM03Meciul decisiv de calificare în finala Ligii Naţionale de handbal dintre HCM Baia Mare şi Dinamo a fost, aşa cum ne aşteptam, deosebit de disputat. Nu a fost un joc de o înaltă factură tehnică, dar a avut o desfăşurare deosebit de spectaculoasă, cu răsturnări incredibile de scor şi culminând cu executarea a două serii de lovituri de la 7 metri pentru a stabili finalista. Zeiţa Fortuna a surâs pe rând ambelor echipe, însă până la urmă câştig de cauză au avut gazdele.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care s-a pus accent în mod deosebit pe apărare. Ambele defensive au fost deosebit de agresive, bărbăteşti, iar portarii Irimuş şi Tatai au avut o contribuţie esenţială în desfăşurarea jocului. S-a mers “cap la cap” însă finalul primei părţi a aparţinut “câinilor”, care aveau să intre la pauză cu un avantaj de un gol, 12-13.

Iată şi evoluția scorului prima parte a jocului: min 3: 0-1 (gol Sandrk); min 6: 2-2 (Mocanu); min 9: 4-3 (Mocanu); min 12: 5-4 (Vrankovic); min 16: 6-5 (Ragot); min 17: 7-6 (Vrankovic); min 19: 7-7 (Diaw); min 20: 8-8 (Vrankovic); min 22: 9-9 (Asoltanei); min 24: 9-10 (Vrankovic); min 25: 10-11 (Ragot); min 28: 11-13 (Ragot, Niţu); min 30: 12-13.

Partea a doua a jocului a debutat cu un gol al lui Răpciugă, nevalidat de arbitri, care nu au văzut că mingea atinsă de Tatai a intrat în poartă. Accidentarea lui Ragot în minutul 37 a fost o pierdere în economia jocului. Francezul, prin tehnica sa desăvârşită, fiind un adevărat pericol pentru defensiva gazdelor. Presiunea publicului a contat enorm şi astfel în minutul 57 băimărenii conduceau cu două goluri. Dinamo nu a cedat şi Mironescu avea să marcheze de două ori, egalând şi trimiţând jocul la loteria loviturilor de la 7 metri.

Evoluția scorului în partea secundă a jocului: min 35: 13-14 (Vrankovic); min 36:14-15 (Ragot); min 38: 14-16 (Asoltanei); min 44: 16-17 (Mironescu); min 48: 17-18 (Şandru); min 49: 17-19 (Mocanu); min 57: 21-19; min 59: 20-21 (Mironescu); min 60: 21-21 (Mironescu).

Marcatori: Vrankovic 5 goluri; Ragot 4g; Mocanu 3g; Mironescu 3g; Asoltanei 2g; Sandrk 1g; Șandru 1g; Niţu1g; Diaw 1g.

Lovituri de 7 metri: Sadoveac vs. Irimuş 1-0, Mironescu vs. Tatai 1-1, Eklemovic vs. Irimuş 1-1 (apără magistral portarul nostru), Sandrk vs. Tatai 1-2 (execuţie sigură a croatului), Sabău vs. Irimuş 2-2, Ragot vs. Pop 2-3, Grasu vs. Irimuş 3-3, Vrankovic vs. Tatai 3-3 (mingea loveşte bara), Malmagro vs. Makaria 3-3 (apără tânărul dinamovist), Mocanu vs. Tatai 3-3 (pivotul Mocanu alege să execute lovitura decisivă cu boltă, dar emoţiile îşi spun cuvântul şi mingea ajunge direct în braţele lui Tatai).

A doua serie de lovituri de la 7 metri: Sadoveac vs. Irimuş 1-0, Mironescu vs. Tatai 1-0 (apără Tatai), Eklemovic vs. Makaria 2-0, Sandrk vs. Tatai 2-0 (apără Tatai), Sabău vs. Makaria 3-0, Ragot vs. Tatai 3-0 (bară).

Şi astfel, cu scorul general de 27-24, băimărenii se califică în finală.

Băieţii noştri merită felicitaţi pentru modul în care au luptat şi au încercat imposibilul. Este deosebit de greu de câştigat la Baia Mare, dar ei au făcut, suntem siguri, tot ce le-a stat în putinţă.

Trebuie să fim alături de ei în lupta pentru podium şi să-i încurajăm pentru că merită un loc în cupele europene. Pentru bronz, Dinamo va întâlni Potaissa Turda.

Capul sus băieţi! Suntem mândri de voi!

CS Dinamo, 17 mai 2015, ora 15:20

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.