Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, etapa 22. Puncte esențiale cu Vaslui

Handbal. Liga Națională, etapa 22. Puncte esențiale cu Vaslui

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București - H.C. Vaslui 27-26 (12-13)

Handbal_10În etapa cu numărul 22 a Ligii Naționale de handbal, Dinamo București a întâlnit pe teren propriu pe H.C. Vaslui. Punctele puse în joc aveau o importanţă semnificativă pentru ambele combatante. Gazdele pentru a păstra intacte șansele de a termina între primele patru sfârșitul returului, iar oaspeții pentru a rămâne între primele opt. Constantin Ştefan nu i-a putut folosi în această partidă pe Savenco şi Şandru accidentați, iar Vrankovic a evoluat incomplet refăcut. Antrenorul dinamovist a fost nevoit să improvizeze, Răpciugă evoluând în centrul defensivei, iar Chiruţ pe post de inter stânga în atac.

Croatul Sandrk a făcut un meci excelent cu HC Vaslui

Prima repriză a fost una în care s-a mers cap la cap, dar cu un plus totuși pentru moldoveni, care au arătat mai multă determinare în joc şi astfel scorul la pauză le era favorabil (12-13). Evoluția scorului în prima parte a jocului: 2-2 min 5; 4-4 min 11; 7-6 min 15; 9-9 min 20; 11-12 min 26; 12-13 min 28.

Chiar dacă alb roșiii au reușit să marcheze primii prin Diaw, cei care au condus ostilitățile în debutul reprizei secunde au fost elevii lui Leonard Bibirig. Aceștia au reușit să se distanțeze chiar şi la patru goluri şi se părea că sunt capabili să smulgă un rezultat favorabil în Ştefan cel Mare. Introdus după pauză, uriașul croat Sandrk a arătat o poftă senzațională de joc, făcându-şi pe deplin datoria atât în atac, cât şi în apărare, aducând un plus de energie în jocul dinamoviștilor. Acesta a marcat cinci goluri şi tot de atâtea ori şi-a pus în valoare şi coechipierii cu pase ingenioase, care au fost pe placul spectatorilor treziți parcă din amorțeală, împingându-şi spre victorie favoriții. Apărarea a funcționat mult mai bine în sistem 5+1 şi i-a obligat pe adversari să greșească, iar portarul Fuică a avut patru intervenții foarte importante în economia jocului. Asoltanei a punctat decisiv şi Dinamo rămâne cu șanse reale de a se clasa pe primele poziții ale clasamentului la sfârșitul sezonului regulat.

Evoluția scorului în repriza a doua: 13-13 min 32; 14-17 min 37; 16-17 min 40; 18-22 min 46; 21-23 min 51; 23-25 min 54; 25-25 min 57; 27-26 min 58 scor final.

Marcatori: Asoltanei 7 goluri (1 din 7 m); Sandrk 5 g; Mironescu 4 g; Vrankovic 3 g; Chiruţ 3 g; Diaw 3 g; Mocanu 2 g.

Felicitări băieților noștri pentru victorie! Sperăm la o evoluție mult mai convingătoare etapa următoare pe terenul liderului campionatului, H.C. Odorhei. Dinamo este pe locul 5 în clasament, cu 36 de puncte.

CS Dinamo, 16 martie 2015, ora 8:30

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.