Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, sezonul 2014-2015. Etapa 3. Înfrângere dură

Handbal. Liga Națională, sezonul 2014-2015. Etapa 3. Înfrângere dură

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București - C.S.M. București 30-37 (10-20)

H_D__01.jpgÎntâlnirea dintre Dinamo şi C.S.M. București, din etapa a III-a a Ligii Naționale la handbal se anunța una la îndemâna gazdelor, care după rezultatul pozitiv şi jocul bun de la Bacău porneau ca favorite certe. Cu acest lucru nu au fost de acord însă oaspeții, care au confirmat zicala conform căreia ,,buturuga mică răstoarnă carul mare”. Băieții lui Bozo Rudic au fost mult mai motivați, au jucat exact, disciplinat, respectând un registru tactic bine stabilit şi s-au instalat la cârma jocului încă din primele minute. Surprinși, alb roșiii au greșit mult, atât în atac, dar şi în defensivă.

Apărarea a fost una apatică, lipsită de agresivitate şi a permis adversarilor să-şi desfășoare jocul combinativ. Atacul a fost steril şi lipsit de imaginație, cu foarte multe greșeli de pasare şi aruncări la poartă total neinspirate (15 ratări în situație de singur cu portarul). Blazevic a prins o zi fantastică, paradele sale turnând plumb în picioarele dinamoviștilor şi dând aripi coechipierilor săi.

Prima repriza a aparținut în totalitate C.S.M.-ului, care s-a distanțat lejer şi conducea la pauză cu 10 goluri (10-20). Evoluția scorului: 0-3 min 4; 2-7 min 8; 4-11 min 15; 6-15 min 20; 9-18 min 26; 10-20 min 30.

În repriza a doua, Dinamo a mai intrat în joc dar nu a reușit să se apropie decât la 6 goluri în minutul 44. Evoluţia scorului: 12-22 min 36; 15-15 min 40; 20-26 min 44; 23-31 min 50; 25-35 min 55; 30-37 min 60.

Marcatori: Ragot 7 goluri (6 din 7 m); Vrankovic 6 g; Asoltanei 4 g (2 din 7 m); Niţu 4 g; Chiruţ 3 g; Sandrk 2 g; Savenco 1 g; Mocanu 1 g; Băluţ 1 g; Manea 1 g.

Să sperăm că această găleată cu apă şi gheaţă i-a dezmeticit pe băieții noștri şi nu vor mai repeta greșeala din această partidă, aceea de a desconsidera echipa adversă. Felicitări oaspeților pentru jocul prestat!

CS Dinamo, 14 septembrie 2014, ora 11:00