Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională. Victorie de caracter. Play-off cu Dunărea Călărași

Handbal. Liga Națională. Victorie de caracter. Play-off cu Dunărea Călărași

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo Bucureşti - H.C.M. Constanţa 25-22 (13-13)

Ha_Din-Cta_15În ultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale de handbal, Dinamo București a întâlnit pe teren propriu campioana en titre H.C.M. Constanţa. Constănțenii şi-au dorit revanșa faţă de înfrângerea din tur, mai ales că cele trei puncte puse în joc le asigurau primul loc înaintea play off-ului. Cu acest lucru nu au fost de acord alb roșiii, care au evoluat cu multă ambiție şi nu le-au lăsat nici o șansă adversarilor, pe care doar evoluția fantastică a portarului Popescu i-a salvat de la o înfrângere mult mai dureroasă.

Prima repriză a fost echilibrată, deși gazdele au început în forţă şi se părea că Vrankovic, Diaw, Şandru sau Asoltanei sunt de neoprit. Aceștia au avut multe oportunități de a se distanţa, dar portarul şi experiența oaspeților şi-au spus cuvântul. Campionii au gestionat foarte atent fiecare atac încercând să finalizeze prin angajări la semicerc la unul din cei doi pivoți (sistem de joc abordat aproape pe întreaga durată a partidei, probabil şi din cauza ,,băncii scurte”) şi astfel să taie din elanul şi determinarea câinilor, care din păcate au intrat în jocul adversarului şi au cedat inițiativa pe final.

Ha_Din-Cta_14Iată şi evoluția scorului în această parte a meciului: 3-2 min 5; 7-4 min 12; 9-7 min 15; 11-8 min 18; 11-11 min 21; 12-11 min 26; 13-13 min 30.

Repriza a doua a arătat o altă faţă a dinamoviștilor, care s-au apărat agresiv şi mult mai exact, au recuperat mingi şi au marcat pe faza a doua şi contraatac. Astfel că ecartul dintre ei şi ”marinari” s-a mărit la 6 goluri în minutul 41 când Asoltanei a executat cu sânge rece, spectaculos o aruncare de la 7 metri. Din acest moment al jocului nu s-a mai pus problema învingătorului, ci doar diferența de pe tabela de marcaj. Remarcabilă şi atitudinea oaspeților, care nu au cedat şi s-au luptat până la finalul jocului spre satisfacția publicului spectator, care a aplaudat la final ambele combatante.

Evoluția scorului în repriza a doua: 16-15 min 35; 21-15 min 41; 21-17 min 46; 22-18 min 48; 24-19 min 52; 25-20 min 54; 25-22 min 59 scor final.

Marcatori: Asoltanei 7 goluri (3 din 7 metri); Vrankovic 5 g; Diaw 4 g; Şandru 3 g; Sandrk 2 g; Chiruţ 2 g; Mocanu 1 g; Manea 1 g.

Cu această victorie merituoasă, Dinamo termină sezonul regulat pe locul trei cu 48 de puncte (la trei puncte distanţă de primul loc H.C. Odorhei) şi la egalitate cu H.C.M. Minaur Baia Mare şi H.C.M. Constanţa, urmând să întâlnească în play off ocupanta locului 6, A.H.C. Dunărea Călăraşi (prima întâlnire se va disputa la Călăraşi, următoarele două pe teren propriu). Câinii şi-au demonstrat din plin valoarea şi așteptăm din partea lor un play off de excepție. Bravo băieți! Felicitări!