Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 13-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 13-a

Un articol de Florin Vasiliu

D-_Tim__05Politehnica Timișoara - Dinamo București 21-26 (8-16)

Dinamo a încheiat anul 2013 cu un succes pe malul Begăi în faţa Politehnicii Timișoara şi ocupă locul IV în clasamentul Ligii Naționale de handbal. Deși nu au avut prea mult timp la dispoziție pentru a-şi linge rănile după eșecul din propriul fief cu Turda, alb roșii au abordat foarte hotărați această a doua etapă a returului, conștienți că au în faţă un adversar destul de incomod, pe care daca îl laşi să-şi facă jocul îți poate crea mari probleme. Ei nu au dat elevilor lui Constantin Ştefan nici cea mai mică șansă şi s-au instalat la cârma jocului chiar de la început, când au condus cu 5-1. Cu o apărare mobilă şi cu un portar în zi de graţie, Dragomir, dinamoviștii au pus gol pe gol şi au terminat prima repriză cu avantaj liniștitor de 8 goluri (8-16). Evoluţia scorului în prima parte: 5-1 (min. 10); 5-9 (min. 18); 6-10 (min. 24); 7-14 (min. 28); 8-16 (min. 30).

Repriza secundă s-a desfășurat în aceeași notă de dominare dinamovistă şi antrenorul Sebastian Bota a rulat întreg lotul încercând şi alte variante atât în atac cât şi în apărare. Acest lucru a permis gazdelor ca pe final să mai reducă proporțiile scorului şi să încheie partida mai onorabil. Dragomir şi-a descurajat total adversarii, care parcă nu mai aveau curaj să arunce la poartă, iar Băluţ a fost realmente letal pe contraatac. O evoluție de remarcat a avut şi interul Florin Nicolae a cărui experiență şi-a spus cuvântul în multe momente ale jocului şi care l-a înlocuit cu brio pe golgheterul echipei noastre, tânărul Şandru. Iată şi evoluția scorului în partea a doua: 10-17 (min. 34); 12-18 (min. 40); 13-21 (min. 46); 14-23 (min. 50); 18-23 (min. 55); 21-26 (min. 60).

Marcatori: Şandru 7 goluri; Băluţ 5; Nicolae 3; Manea 3; Mironescu 2; Dimache 2; R. Răpciugă 1; Savenco 1; Chiruţ 1; Niţu 1.

Daniel Georgescu, președintele secției de handbal: ,,Felicit băieții că s-au trezit din pumni şi că au dovedit încă o dată că putem câștiga chiar şi dacă trebuie să înfruntăm un arbitraj ostil. Le doresc Sărbători fericite şi sper ca anul care vine să fie unul mai bun! Totodată sper că vor înceta şi răutățile îndreptate către echipa noastră şi vom fi lăsați în pace pentru a ne putea îndeplini obiectivul”.

Felicităm băieții pentru această victorie şi pentru faptul că au terminat practic cu fruntea sus această primă parte a campionatului! Le urăm Sărbători fericite şi suntem siguri că în anul 2014 ne vor aduce şi alte satisfacții atât în campionatul intern cât şi în meciurile din cupele europene. Bravo băieți! Forţa Dinamo!

Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 14 decembrie 2013, ora 100

Academia de Inot Dinamo

Agrement Fitness

Initiere/Agrement Tenis

Program bazin 31 mai - 1 iunie

În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.

Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.

CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR

ANUNT_interes_public

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea  fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București.  Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026  AICI

IA ATITUDINE

2_InfoCons

Online Guests

We have 278 guests online