Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 14-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 14-a

H__101C. S. Dinamo București - C. S. Caraş Severin: 21-20 (10-12)

Etapa cu numărul XIV a pus faţă în faţă echipele C. S. Dinamo București şi C. S. Caraş Severin. Prin prisma locurilor ocupate în clasament, dar şi a componentei loturilor, partida părea una la discreția gazdelor. Cu acest lucru nu au fost însă de acord şi elevii lui Aihan Omer care, deși cu un lot foarte restrâns şi nevoiți să şi improvizeze la nivelul postului de pivot după accidentarea lui Sas în prima repriză (minutul 9), au dat o replică viguroasă mai valoroșilor adversari.

Prima repriza a debutat cu Dinamo la cârma jocului, care avea să conducă până în minutul 15. Jucând mult mai exact, bine coordonați de experimentații Rohozneanu (faza de atac) şi Petrea (faza de apărare) oaspeții egalează şi se instalează treptat la cârma jocului, astfel că la pauza scorul pe tabela arăta un neverosimil 10-12. Iată evoluția scorului în această parte a jocului: 3-1 (min. 5); 5-3 (min. 10); 6-6 (min. 15); 7-8 (min. 20); 9-9 (min. 25); 10-12 (min. 30).

Oaspeții încep hotărât repriza a doua şi reușesc să se distanțeze la patru goluri, însă încercarea nereușită de finalizare prin aeriană a acestora pe contraatac reușește să trezească orgoliul câinilor. Impulsionați de paradele lui Dragomir aceștia reintră în joc prin trei reușite consecutive ale extremei Marian Răpciugă. Jocul devine mai dur, presărat cu eliminări, iar cele două echipe trec pe rând la conducerea ostilităților. Din minutul 52 tabela se blochează la scorul 20-20 şi timp de 7 minute nimeni nu reușește să marcheze. În minutul 59, Costel Manea ia o acțiune pe cont propriu, se duce la sacrificiu şi cu prețul unei accidentări obține o lovitură de la 7 metri transformată cu precizie în gol de tânărul internațional Şandru (golgheterul echipei şi în această partidă cu 8 reușite din care 3 de la 7 metri). Caraşul termină în atac, dar Stan gafează şi Dinamo câștigă trei puncte pentru care a trudit din greu. Un aport deosebit la victoria gazdelor l-a avut inimoasa galerie dinamovistă care, ignorând starea vremii, a ținut să fie în număr cât mai mare la sală să-şi încurajeze favoriții.

Repriza a doua a evoluat astfel: 10-14 (min. 33); 14-14 (min. 37); 17-17 (min. 45); 19-19 (min. 50); 20-20 (min. 53); 21-20 (min. 59) scor final.

Marcatori: Şandru (8 goluri, 3 din 7 m); M. Răpciugă (4); Savenco (3); Manea (2); Mironescu (1); Nicolae (1); Mocanu (1); Chiruţ (1).

Daniel Georgescu, președintele secției de handbal, a declarat la finalul partidei, următoarele: ,,Meci slab făcut de echipa noastră astăzi. Sper să-si revină şi să iasă din această „vacanţă prelungită”. Cred în băieți şi aștept o evoluție foarte bună în meciul cu Tg. Jiu. Ţin să mulțumesc suporterilor care au venit în număr mare înfruntând viscolul, au crezut în noi şi ne-au încurajat până la final. Fără ei ar fi fost mult mai greu şi sunt sigur că la meciul cu Tg. Jiu vor fi din nou alături de echipă”.

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 25 ianuarie 2014, ora 2230