Home Handbal masculin Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 18-a

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 18-a

Un articol de Florin Vasiliu

C.S.M. București - C.S. Dinamo București: 26-27 (13-16)

C. S. Dinamo s-a deplasat în Giulești în etapa a XVIII-a a Ligii Naționale de handbal, în sala Rapid, acolo unde a întâlnit tânăra formație C.S.M. București. Mezina campionatului, formația gazdă, a dat o replică curajoasă mult mai titratului adversar, iar meciul a stat sub semnul echilibrului până în ultimul său minut.

Dinamo are un început nu tocmai bun de joc, iar evoluția ezitantă a tânărului nostru golgheter Şandru îl determină pe antrenorul alb-roșilor, Seba Bota, să-l introducă pe veteranul Nicolae. Mutarea s-a dovedit mai mult decât inspirată, interul stânga punctând nu mai puțin de opt ori în prima repriză, fiind practic de neoprit de către apărarea adversă. Evoluția acestuia şi jocul mai exact în apărare al echipei noastre au făcut posibilă diferența de trei goluri înregistrată la pauză şi se părea că lucrurile intraseră pe un făgaș normal. Iată evoluția scorului în această primă repriză: 4-3 (min. 8); 5-5 (min. 12); 6-7 (min. 14); 7-10 (min. 18); 9-11 (min. 22); 11-15 (min. 28); 13-16 (min. 30).

Repriza a doua începe în trombă pentru dinamoviști, Nicolae înscrie din nou şi se părea că nimic nu-l poate opri în drumul său spre poarta adversă. Din păcate pentru el şi pentru echipa noastră, o execuție imprudentă de la linia de 7 metri (un șut direct în capul portarului Pop) îi aduce acestuia cartonașul roșu. Eliminarea principalului marcator dinamovist dă aripi gazdelor, care se apără mult mai avansat şi mai agresiv. Impulsionați de paradele portarului Fuică şi de determinarea lui Saşa Marijanac (cel mai bun jucător advers), aceștia egalează în minutul 46 prin pivotul Dedu. Dinamoviștii găsesc greu soluții în atac, dar se apără bine, iar portarul Makaria are şi el niște intervenții foarte bune. O lovitură de la 7 metri apărată de tânărul nostru portar, două acțiuni personale ale lui Dimache şi Şandru (care a jucat mult mai bine pe final) au făcut ca balanța să încline în favoarea noastră, dar nu fără emoții. Evoluţia scorului în partea a doua a jocului a fost următoarea: 15-18 (min. 34); 17-19 (min. 37); 19-20 (min. 41); 22-22 (min. 46); 22-24 (min. 48); 24-26 (min. 54); 26-27 (min. 57 - scor final).

Jocul a fost foarte încrâncenat, dar şi palpitant prin evoluția scorului. Finalul acestuia a găsit toți spectatorii prezenți în sala Rapid în picioare, urmărind cu sufletul la gură ultimele trei minute. Apărările agresive, jocul în viteză, greșelile inerente unui asemenea ritm de joc, dar şi execuțiile tehnice ale jucătorilor celor doua formații, precum şi paradele portarilor au făcut deliciul publicului, care a apreciat la sfârșit evoluția ambelor formații. Felicitări!

Marcatori: Nicolae 9 goluri; Şandru 5; Dimache 4; Mironescu 2; Băluţ 2; Mocanu 2; Chiruţ 1; Savenco 1; Niţu 1.

CS Dinamo – 23 februarie 2014, ora 2015

Săptămâna 15-21 aprilie

Handbal. Cupa României Râureni (sferturi de finală), marți 16 aprilie, ora 14:00: Dinamo – CSM Bacău. Sala Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciul 3), marți 16 aprilie, ora 18:00: Dinamo - U BT Cluj Napoca. Dacă Dinamo câștigă, meciul 4 va fi joi, 18 aprilie, tot în Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 24), miercuri 17 aprilie, ora 19:00: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, semifinala (meci 3), miercuri 17 aprilie, ora 20:30: Dinamo – CSM Oradea. Bazin Tolea Grințescu Dinamo. FINALA : meciul 1/5  Steaua - DINAMO, sâmbătă 20 aprilie . ora 19.00.

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 2), sâmbătă 20 aprilie, ora 11:30: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 1 și 2), sâmbătă 20 aprilie (ora 15:30) și duminică 21 aprilie (ora 15:30): Rapid București – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 1), vineri 19 aprilie, ora 17:00: Dinamo – Corona Brașov.

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 4), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:00: SCM Dunărea Giurgiu – CS Dinamo

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 5), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:30: U Craiova 1948 – Dinamo 1948

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00