Energia Tg. Jiu vs. Dinamo București: 24-25 (13-14)
Sala Sporturilor din orașul marelui sculptor Constantin Brâncuși a găzduit etapa cu numărul IV a Ligii Naționale, un derby între două pretendente la cupele europene, şi anume Energia Lignitul Tg Jiu şi Dinamo București.
Cu o echipa mult întărită faţă de sezonul trecut (Antonaru, Acatrinei, Mureşan, Liberţ, Roman) şi cu moralul ridicat de victoria din etapa precedentă de la Baia Mare în faţa Minaurului, gorjenii au început partida în forță. Profitând de începutul greoi al dinamoviștilor (probabil puțin apăsați de evoluția nesatisfăcătoare de la Caraş Severin), aceştia aveau să conducă cu 4-0. Încurajaţi din tribună de principalul lor susținător, domnul Daniel Georgescu şi răniţi în orgoliul propriu, alb roşii se dezmeticesc şi strâng rândurile în apărare făcând aproape imposibilă orice încercare de finalizare din pozițional a adversarilor. Urmând exemplul colegului lor de echipă Costel Manea (care, deșii grav accidentat la umăr în partida cu Caraş Severin, a evoluat impecabil în apărare), băieții noştri luptă pentru orice minge şi reușesc să întoarcă scorul în favoarea lor în minutul 28 şi să intre la vestiare la pauză cu avantaj de un gol (13-14).
Repriza a doua avea să fie la discreția dinamoviștilor. Apărarea agresivă, intervențiile de ultim moment ale portarului Dragomir, torpilele lui Nicolae şi Şandru, execuțiile de efect ale lui Chiruţ şi Dimache, jocul la sacrificiu al pivoților Mocanu şi Savenco şi nu în ultim rând evoluția de excepție a lui Răzvan Răpciugă (declarat MVP-ul partidei) au făcut ca scorul să ia proporții şi numai jocul la spectacol practicat în ultimele minute au salvat echipa de pe malul Jiului de la un eșec mult mai usturător.
Marcatori Răpciugă R. 5 goluri, Nicolae 4, Şandru 3, Mironescu 3, Dimache 3, Răpciugă M. 2, Mocanu 2, Chiruţ 2, Savenco 1.
Antrenorii Bota Sebastian si Ionel Ene împreuna cu directorul tehnic Ion Mocanu s-au declarat multumiti de evoluţia echipei in aceasta partida.
Declaraţii după meci
Daniel Georgescu: “După un început ezitant băieţii s-au apărat ca nişte adevăraţi câini şi au reuşit să facă un rezultat de excepţie. Sper ca de la acest joc să mergem din victorie în victorie.”
Ion Mocanu: “Echipa a avut o atitudine de învingător. S-au apărat exemplar în sistem 6-0.”
Felicitări băieţilor şi le dorim multă baftă în eternul derby Dinamo-Steaua care se va desfăşura etapa următoare, în Sala Polivalentă din Complexul Sportiv Dinamo!
Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 30 septembrie 2013, ora 1700
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI