Universitatea Bucovina Suceava vs.Dinamo București: 18-21 (12-11)
În etapa cu numărul 6 a Ligii Naționale, Dinamo București s-a deplasat pe terenul ocupantei locului 11, Universitatea Bucovina Suceava. Aruncând o privire asupra clasamentului şi asupra loturilor celor două echipe, se părea că meciul va fi unul la discreția alb roşilor. Şi așa avea să fie şi debutul de partidă în care dinamoviștii conduceau cu 6-2. Pe fondul unei relaxări premature şi a lipsei de concentrare la finalizare (ratări din situații clare), aceştia permit gazdelor să reintre în joc. Conduşi de entuziasm şi de dorința de afirmare, tinerii handbaliști suceveni se apără cu îndârjire de multe ori la limita regulamentului şi reușesc să întoarcă scorul în favoarea lor, intrând în vestiare la pauză cu avantaj de un gol (12-11).
Primele minute ale reprizei secunde au aparținut în continuare gazdelor, care au ajuns să conducă cu 16-13. A fost momentul în care dinamoviștii şi-au adus aminte cine sunt favoriţii. S-au mobilizat exemplar, apărarea a început sa funcționeze ireproșabil, iar portarul Makaria a fost de netrecut. Timp de 20 de minute au primit doar două goluri, reușind să marcheze opt şi să încline balanța în favoarea lor. Victoria de astăzi, dedicată aniversaților Dan Savenco (28 ani) şi Adi Băluţ (27 ani), aduce Dinamo pe primul loc în clasament, la egalitate cu H.C.M. Constanţa. Felicitări echipei şi antrenorilor! La mulţi ani, Dan Savenco! La mulți ani, Adi Băluţ! Şi cât mai multe realizări sub culorile alb roșii!
Marcatori: Şandru (10 goluri); Mocanu (3 goluri); Răpciugă R. (2 goluri); Băluţ (2 goluri); Savenco (2 goluri); Dimache (un gol); Chiruţ (un gol). Niţu, Manea, Capota, Cojocea, Mironescu și Nicolae au fost ceilalți jucători ai lui Dinamo care au evoluat în această partidă
Declarații după meci:
Ionel Ene şi Sebastian Bota (antrenorii echipei): „Suntem mulțumiți de echipă, mai ales în ultimele 20 de minute. Au dat dovadă de caracter”.
Ovidiu Semen (manager): „Greu, foarte greu, dar suntem fericiți că totul s-a terminat cu bine! Felicit echipa! Ţin să remarc evoluția lui Makaria (14 intervenții), Şandru şi Mocanu”.
Daniel Georgescu (Președintele secției): „Felicit echipa pentru rezultat! Am trăit meciul la intensitate maximă. Îmi mențin părerea vis a vis de faptul că mai avem mult de lucru ca să ajungem acolo unde ne-am propus. O notă în plus pentru Şandru, Makaria şi Mocanu”.
Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 12 octombrie 2013, ora 2330
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI