Home Handbal masculin Handbal. LN – etapa 2. Victorie in viteza cu CSM Focsani

Handbal. LN – etapa 2. Victorie in viteza cu CSM Focsani

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Marian Burlacu)

Sezonul 2015-2016, etapa 2: Dinamo Bucureşti - CSM Focșani 41-31 (20-18)

dinamo-focsani03marianBurlacuÎn meci contând pentru etapa a doua a Ligii Naționale de handbal, Dinamo a întâlnit CSM Focșani, o echipă nou promovată. La prima confruntare pe teren propriu în acest sezon, dinamoviștii au fost urmăriți de un număr destul de mare de spectatori dornici să vadă noile achiziții din lotul favoriților, chiar dacă adversarul se anunța ca fiind unul modest. La debutul oficial sub culorile alb roșii, extrema dreaptă Mohamed Zulfici (foto / internațional bosniac) şi conducătorul de joc Mirko Milasevic (internațional muntenegrean) au avut o evoluție apreciată de către fani, care speră ca aceștia să confirme şi în partidele cu adversari puternici.

Meciul în sine nu a fost unul spectaculos, diferența de valoare dintre cele două formații fiind net în favoarea gazdelor. Se poate spune că a fost un joc școală util, în care tehnicienii dinamoviști au încercat diverse formule de joc. Câinii nu au muşcat şi au preferat o apărare semiactivă pentru a preîntâmpina probabil eventuale accidentări. Nouă minute de forcing în repriza a doua au fost de ajuns pentru a pune rapid o diferență de zece goluri pe tabela de scor. De remarcat apetitul de gol al lui Vrankovic (10 goluri) şi Băluţ (8 goluri). Oaspeții au meritul că au reușit să marcheze 31 de goluri şi au rezistat o repriză aproape de mult mai titratul adversar.

Evoluția scorului: 3-3 min 5; 8-7 min 10; 12-10 min 15; 16-12 min 20; 19-14 min 24; 20-18 min 29 scor la pauză; 24-20 min 35; 28-21 min 40; 33-23 min 45; 38-25 min 50; 39-26 min 54; 41-31 min 60, scor final.

Marcatori: Vrankovic 10 goluri; Băluţ 8 g; Milasevic 5 g (1 din 7 m); Mousavi 4 g; Diaw 4 g (2 din 7 m); Zulfic 3 g (1 din 7 m); Ragot 3 g (1 din 7 m); Câmpan 2 g (1 din 7 m); Mironescu 1 g; Vancea 1 g.

Urmează o etapă grea la Vaslui știind îndârjirea cu care îşi apără şansele aceștia pe propriul teren, dar sperăm că băieții noștri se vor exprima la adevărata lor valoare şi vor reuși să câștige cele trei puncte.