Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)
Dinamo București - Steaua București, etapa a XII-a a Ligii Naționale de handbal, 17 noiembrie, ora 18:00
Penultima etapă a turului programează partida Dinamo – Steaua, singurul derby care contează în handbal pentru suporterii bucureșteni, şi care chiar dacă se dispută luni cu începere de la ora 18:00 (sala Dinamo) suntem siguri că va avea ca de obicei tribunele pline. Dacă în trecut cele două formații îşi împărţeau supremația în campionatul românesc, problemele financiare le-au aruncat la polul opus.
Dinamo şi-a păstrat cu greu poziția în Liga Naţională luptând în subsolurile campionatului, iar Steaua a reușit şi contraperformanța de a retrograda în Divizia A. Sezonul trecut a însemnat începutul revirimentului pentru ambele echipe, Dinamo fiind chiar la un pas de locul trei. În prezent, cele două rivale de o viaţă (rivalitatea aceasta sportivă datează din sezonul 1962-1963) sunt pe un drum ascendent şi au proiecte îndrăzneţe. Acest lucru nu poate decât să bucure iubitorii handbalului din capitală, care vor asista la spectacole handbalistice la nivel înalt.
Alb roșii nu pot conta pe Vrankovic, Mironescu şi Rydergard cu mai vechi accidentări şi care au ratat aproape întreg turul. Din păcate pentru Dinamo, din cauza accidentărilor încă nu a reuşit să alinieze lotul complet în acest campionat. Roşi albaștri au tot lotul valid şi şi-au anunțat intenția de a câștiga puncte în Ştefan cel Mare.
Indiferent de pozițiile în clasament, indiferent de cine urcă sau cine coboară, mai presus de toate este un derby Dinamo – Steaua, în care orgoliile sunt mari, în care sângele alb roșu clocotește. În faţa propriilor suporteri, ,,dulăii” vor face tot ce le stă în putință să-şi apropie victoria şi să încălzească inimile fanilor. Ne dorim un meci în spiritul fair-playului, un adevărat regal handbalistic care să încânte publicul şi la capătul căruia să aplaudăm eforturile ambelor echipe. Şi bineînțeles ne dorim că echipa noastră de suflet să câştige. Fortza băieți! Fortza Dinamo!
CS Dinamo, 17 noiembrie 2014, ora 8:30
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI