Home Handbal masculin Handbal masculin. Dinamo a castigat Supercupa Romaniei!

Handbal masculin. Dinamo a castigat Supercupa Romaniei!

Dinamo București – CSM București 29-25 (15-9)

supercupa_2016Handbaliștii de la Dinamo au început perfect noul sezon, cu un prim trofeu câștigat: SUPERCUPA ROMÂNIEI. Trofeul a fost acordat de Federația Română de Handbal, în cadrul unui eveniment organizat la Sala Polivalentă din Capitală, în ziua de 3 septembrie, și a opus laureatele sezonului trecut, campioana – Dinamo și câștigătoarea Cupei – CSM București. Dinamo a făcut un meci foarte bun și s-a impus fără drept de apel.

Antrenorii Eliodor Voica și Sebastian Bota au început meciul în formula Ragot și Mironescu (extreme), Allahkaram Esteki – Șandru (centru) – Vrankovic (la linia de 9 metri), Savenco (pivot) și Irimuș (în poartă). Sistemul defensiv gândit de stafful tehnic dinamovist a fost însă cel care a decis debutul meciului. Dublat de o atitudine de campioni, blocul defensiv nu le-a lăsat celor de la CSM culoare spre poartă. Iar când mingea a trecut, Irimuș a fost la post. Portarul dinamovist a fost declarat de altfel jucătorul meciului.

Pe fondul acestui debut strălucit, tabela a arătat 4-0 în minutul 4 și, mai apoi, 7-1 în minutul 12. Practic, începutul de joc s-a dovedit a fi decisiv. Vrankovic a marcat șase goluri în prima repriză (8 în total), iar Șandru a adus un plus de consistență în ambele faze.

Diferența maximă a ajuns în repriza a doua la nouă goluri, 21-12 (min. 41) și chiar dacă CSM a revenit până la 21-18 (min. 46), dinamoviștii au gestionat perfect finalul și s-au impus fără drept de apel. Savenco și Mocanu au muncit mult pe semicerc, iar Sajad Esteki a marcat trei goluri în momente importante. Un joc bun a făcut și Bogdan Criciotoiu.

Rezultatul este cu atât mai remarcabil cu cât Dinamo a jucat din nou fără o extremă stânga veritabilă. Bera a fost suspendat, iar Asoltanei nu s-a refăcut după accidentarea de la mână. Postul a fost însă acoperit bine de Ragot. O remarcă și pentru Capotă, care devine o piesă importantă în defensivă.

Vranko_supercupa

Dinamo – CSM Bucureşti 29-25 (15-9)

Dinamo: Irimuş, Grigoraş – portari; Vrankovic 8, Ragot 4, Şandru 3, S. Esteki 3, Mocanu 3, Capotă 2, Savenco 2, Criciotoiu 2, Mironescu 1, A. Esteki 1, Asoltanei, Cîmpan, Şania, Mousavi. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota

CSM: Iancu, Blazevic, Ciobanu – portari; Militaru, Gjeorgjievski 4. Saurina 8, Stavrositu 1, Răpciugă, Humet 3, Novanc, Şomlea 1, Negru 3, Rotaru, Aslanyan 3, B. Mănescu, Stamate 2. Antrenor: Zvonko Shundovski

Eliodor Voica: "A fost unul dintre meciurile bune ale campionatului nostru, nu neapărat prin prisma rivalității dintre noi, cât mai ales datorită valorii jucătorilor care au fost pe teren. Și lucrul acesta nu cred că poate fi decât de bun augur pentru campionatul nostru masculin. S-a văzut, totodată, că o omogenizare la cele două echipe nu s-a făcut, cred că asta numai timpul o poate rezolva și ambele echipe suferă în momentul de față. Nu mi se pare că a fost dur meciul, cu câteva excepții, precum intervenția la Nicușor Negru, care este regretabilă, dar neintenționată".

Ionuț Irimuș: "Astăzi am jucat mai bine decât CSM. Vreau să-i felicit că au o echipă foarte bună și le doresc multă baftă în cupele europene. Deocamdată, pentru campionat nu pot spune prea multe, abia a început, dar e clar că noi și CSM vom fi principalele candidate la câștigarea campionatului".

Dinamo nu are timp să-și savureze victoria. Joi, 8 septembrie, urmează un meci extrem de dificil în Liga Zimbrilor. În etapa a doua, alb-roșiii vor juca în deplasare la Turda.