Home Handbal masculin Handbal masculin. Liga Națională, etapa 15. Din nou egali cu Bacăul

Handbal masculin. Liga Națională, etapa 15. Din nou egali cu Bacăul

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Handbal___10.jpgHandbaliștii de la Dinamo București au eliminat formația Știința Municipal Bacău din Cupa României, dar au remizat de fiecare dată cu vicecampioana în meciurile din Liga Națională. După egalul de la Bacău, din etapa a 2-a (25-25), roș-albii au terminat nedecis și jocul din etapa a 15-a, disputat sâmbătă în Sala Polivalentă Dinamo: 22-22 (13-10).

Meciul de sâmbătă s-a disputat într-un context special, Dinamo având mai mulți jucători accidentați. Savenco, Manea, Ragot, Irimuș au intrat pe teren deși aveau probleme medicale. În timpul jocului, Șandru s-a lovit și el la genunchi, iar Liviu Mironescu a primit cartonaș roșu. Irimuș a fost și el nevoit să părăsească terenul, după ce i s-a agravat entorsa pe care o suferise la Constanța, în etapa anterioară. Cu toate aceste probleme, Dinamo a fost la conducerea jocului aproape trei sferturi din meci.

Cu Irimuș inspirat încă din start, roș-albii s-au distanțat pe tabelă, conducând la pauză cu 13-10. În minutul 40, ecartul rămăsese la aceeași cotă, 16-13, însă vicecampionii s-au agățat de fiecare minge și au egalat la 17 (min. 46). Dinamo s-a distanțat din nou, 21-19 (min. 54), a avut apoi 22-21, iar cu două minute înainte de final tabela arăta din nou egalitate: 22-22. Makaria, înlocuitorul lui Irimuș în poartă, a avut și el intervenții bune, între care și două aruncări de la 7 metri apărate. Ultimul atac consistent l-a avut Bacău, de 50 de secunde, însă apărarea alb-roșiilor a rezistat. Punctul câștigat sâmbătă le permite dinamoviștilor să încheie anul în partea de sus a clasamentului, cu 26 de puncte.

Pentru Dinamo au marcat: Nițu 4, Ragot 3, Diaw 3, Șandru 3, Mocanu 3, Mironescu 2, Manea 2, Răpciugă 2.

CS Dinamo, 13 decembrie 2014, ora 20:20

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.