Home Handbal masculin Handbal masculin – Liga Națională, play-off. Dinamo - caracter și orgoliu!

Handbal masculin – Liga Națională, play-off. Dinamo - caracter și orgoliu!

Un articol de Florin Vasiliu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo București - A.C.S. Potaissa Turda 31-29 (19-10). Scor general: 1-0

Handbal___11.jpgÎn prima partidă din cadrul play off-ului Ligii Naționale de handbal, Dinamo a trecut pe teren propriu de Potaissa Turda, revelația acestei ediții de campionat, ocupanta locului II la finalul sezonului regulat. Alb-roșiii au început în forță partida şi au făcut o primă repriză senzațională. Apărarea a funcționat ireproșabil, nelăsând nicio breșă atacanților adverși, iar aruncările de la distanţă au fost apărate de Dragomir sau Druţu. În aceste condiții, contraatacul şi faza a doua au fost armele cu care băieții noștri şi-au năucit adversarii, marcând gol după gol.

Cu o linie de 9 metri inedită, forțată de accidentările lui Şandru, Nicolae şi Manea, cu Dimache în centru, respectiv Chiruţ şi Răzvan Răpciugă pe post de interi (aceştia schimbând foarte des între ei), băieții noștri au jucat mult mai exact şi atacul pozițional, reușind să marcheze la capătul unor combinații spectaculoase, dar şi prin pătrunderi individuale hotărâte şi la mare sacrificiu. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 4-1 min 5; 9-2 min 10; 12-4 min 15; 14-5 min 20; 17-9 min 25; 19-10 scor la pauză.

Echipa din Turda s-a văzut nevoită să schimbe registrul tactic şi a abordat partea a doua a jocului cu o apărare mult avansată, sufocantă, care a creat probleme dinamoviștilor. Aceștia s-au relaxat prematur şi au greșit nepermis, oferind adversarului multe mingi la intercepție şi șansa de a se apropia pe tabela de marcaj. Astfel, în minutul 52, tabela arăta doar o diferență de două goluri. Simțind pericolul şi impulsionați de galerie şi publicul spectator, băieții noștri și-au revenit şi au pus din nou o diferență de patru goluri între ei şi adversar (30-26 min 58) şi totul părea încheiat. Dar, parcă vrând să se joace cu inimile suporterilor, au greșit din nou, iar oaspeții au marcat de trei ori într-un minut, apropiindu-se la un singur gol: 30-29 cu 27 de secunde înainte de sirena de final. Chiruţ (cel mai bun jucător în acest meci) a luat însă o acțiune pe cont propriu şi și-a răscumpărat greșeala de la o fază anterioară, înscriind ultimul gol al partidei. Dinamo a jucat ca o adevărată echipă şi a învins la capătul unui meci în care a dat dovadă de caracter, ambiție şi spirit de sacrificiu. De remarcat şi evoluția jucătorilor accidentați, care nu şi-au lăsat colegii la greu şi așa cum au putut i-au suplinit pe cei care au avut nevoie de un moment de respiro. Este un prim pas făcut în lupta pentru calificarea în turneul pentru locurile 1-3. Evoluția scorului în repriza a doua a fost următoarea: 20-14 min 35; 22-16 min 40; 24-20 min 45; 25-22 min 48; 26-24 min 52; 29-24 min 54; 30-26 min 58; 30-29 min 60; 31-29 scor final. Felicitări băieți!

Marcatori: Chiruţ 8 goluri; Mironescu 4; Savenco 4; Mocanu 3; R. Rapciugă 3; Băluţ 3; M. Răpciugă 2; Dimache 2; Manea 1; Şandru 1.

Duelul se mută la Turda, următoarea partidă din play-off având loc luni, 28 aprilie (ora 18:00). Dacă mai este nevoie, partida decisivă pentru stabilirea echipei calificate în grupa 1-3 se va desfășura a doua zi, tot la Turda, de la ora 18:00.

Ion Mocanu, director tehnic: ”O victorie meritată. Se vede un salt pozitiv faţă de evoluțiile din sezonul regulat. Avem încredere în ei şi sperăm să evităm de acum relaxările premature care pot avea consecințe nefaste. Sperăm şi în recuperarea celor accidentați”.

Daniel Georgescu, președintele secție de handbal: ”Felicit întreaga echipă pentru victoria muncită de azi! În prima repriză am jucat şi am arătat ca o mare echipă. Păcat de relaxarea din partea a doua a jocului. Trebuie să evităm momentele acestea. Mulțumim din suflet galeriei care sperăm să ne însoţească şi la Turda. Cu sprijinul lor avem o șansă în plus ca de luni să avem agăţată de gât o medalie. Îmi doresc ca la Turda să avem un arbitraj foarte bun, care să fie echilibrat şi echidistant. Fie ca cel mai bun (adică noi) să meargă în turneul pentru locurile 1-3”.

CS Dinamo, 25 aprilie 2014, ora 10:50

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.