Home Handbal masculin Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 6-a

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 6-a

Dinamo București - CSM Ploiești: 32-26 (15-10)

H__100Etapa a VI-a a Ligii Naţionale de handbal a programat la Buzău întâlnirea dintre C.S. Dinamo şi C.S.M. Ploieşti, două echipe care au ca obiectiv evitarea retogradării.

Alb-roşii au demonstrat în acest meci că evoluţia bună din etapa precedentă, când doar lipsa de experienţă a unor tineri jucători i-a privat de un rezultat favorabil la Tg Jiu, nu a fost doar un foc de paie şi că sunt pe o pantă ascendentă. Echipa s-a mobilizat exemplar şi nu a dat speranţe oaspeţilor decât în primele 5 minute, când aceştia conduceau cu 3-2. Apărarea agresivă şi forma bună a portarului Borodi i-a pus în dese rânduri în dificultate pe ploieşteni şi numai reuşitele de excepţie ale lui Enescu au făcut ca aceştia să mai rămână în joc până la pauză. Evoluţia scorului în prima repriză a fost următoarea 2-3 în minutul 5; 7-3 în minutul 11; 8-6 în minutul 20; 11-7 în minutul 26 și 15-10 în minutul 30.

În partea a doua a jocului, echipa dinamovistă nu a mai lăsat nicio speranţă adversarului, recuperând foarte multe mingi în apărare, punctând decisiv pe contraatac şi faza a II-a, dar şi din atac poziţional prin combinaţii foarte spectaculoase. De remarcat şi apetitul de gol al lui Capotă care reuşeşte să marcheze şi în această etapă nu mai puţin de 10 goluri. Dorinţa de spectacol, dar şi introducerea pe teren a mai tinerilor Ivan, Constantin şi Vasile a făcut ca diferenţa să fie la final de doar 6 goluri. Iată şi evoluţia scorului în repriza a doua: 17-11 în minutul 32; 21-12 în minutul 38; 26-14 în minutul 43; 28-18 în minutul 48; 30-20 în minutul 53; 30-22 în minutul 56; 32-26 în minutul 60.

Marcatorii dinamoviști: Capotă - 10 goluri; Săulescu - 6 goluri; Balut - 5 goluri; Cojocea - 3 goluri;Marin - 3 goluri; Dumitru - 2 goluri; Dedu - 1 gol; Grigore - 1 gol; Constantin - 1 gol.

Antrenorul dinamovist Sebastian Bota şi-a felicitat echipa, la sfârşitul meciului, pentru evoluţia plină de entuziasm şi curaj. De asemenea, el a remarcat forma bună a lui Cosmin Capotă dar şi intervenţiile sigure ale portarului Borodi.

Autorul articolului: Florin Vasiliu. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 21 octombrie, ora 2300