Home Handbal masculin Handbal masculin. LZ-etapa 4. Campionii, a patra victorie

Handbal masculin. LZ-etapa 4. Campionii, a patra victorie

Liga Zimbrilor, etapa 4: Politehnica Timișoara – Dinamo 33-34 (17-19)

sandru_cupa_ehfDinamo a avut un meci greu la Timișoara, în etapa a patra a Ligii Zimbrilor, iar scorul final spune totul despre încrâncenarea din teren. Campionii au condus cu patru goluri în minutul 42 (29-25), au avut ocazia să-și mărească avantajul, dar pe fondul unor situații ratate de ei, gazdele au reintrat în joc și au făcut ca finalul să fie pe muchie de cuțit. Dinamo s-a impus la limită și își menține linia perfectă de clasament: 4 meciuri – 4 victorii.

Prima repriză a fost echilibrată, cu ambele echipe alternând la conducere. Gazdele au avut 2-0, 11-9, 12-10, 14-13 (ultima dată când au avut avans pe tabelă), în timp ce Dinamo a condus cu 7-5, 9-7, 13-12, 15-14, 16-15, 18-16 și 19-17 (la pauză).

În repriza a doua, jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota au condus mai mereu la 2-3 și chiar 4 goluri, emoțiile mari fiind în final, atunci când timișorenii au avut ultimul atac, cu 9 secunde rămase pe cronometrul de joc. Aflați cu doi oameni în plus în atac, timișorenii nu au reușit să fructifice superioritatea, Capotă interceptând spectaculos o minge care a pus capăt jocului. Valoarea lotului a fost și de data aceasta decisivă. Șandru a fost principalul marcator – cu 9 goluri.

Elidor Voica: "A fost un meci încrâncenat, așa cum au fost toate cele pe care le-am avut cu Timișoara în ultimul timp. Meciul de azi s-a jucat până în ultima secundă, ceea ce este un lucru bun pentru campionatul nostru. Acest lucru arată că echipele sunt de valori apropiate și nu există o protagonistă certă a ediției de campionat".

Dinamo: Irimuș, Grigoraș, Constantinescu – Șandru 9, Asoltanei 8, S. Esteki 6, Vrankovic 3, Capotă 2, A. Esteki 2, Mousavi 2, Mocanu 1, Criciotoiu 1, Mironescu, Cîmpan, Șania, Bera. Antrenori: Eliodor Voica și Sebastian Bota.

În etapa a cincea, Dinamo întâlnește pe teren propriu (miercuri, 21 septembrie, ora 18:00), echipa CSM Făgăraș. La finele săptămânii viitoare, alb-roșiii vor începe asaltul Ligii Campionilor (Grupa D), cu o deplasare în Danemarca, la Holstebro.